Změkčit se dají snadno i staré ručníky. Původní hebkost jim vrátí babská rada za pomoci jedlé sody a octu

Fotografie: Depositphotos

Změkčení ručníků a zlepšení jejich vzhledu je možné s využitím triků našich babiček. A ty se musely tehdy nějak snažit, neboť před 40 a více lety se nevyráběly ručníky tak měkoučké, jako máme dnes.

Máte doma staré bavlněné froté ručníky a osušky, které už příliš dobře nevypadají a také ztratily svou hebkost, a přece si je ještě chcete ponechat? Je to rozumné, nové ručníky jsou nejen drahé, ale do spousty z nich se dnes přidává umělé vlákno, takže jejich savost je mizivá. Vsadit se nedá na aviváž, protože se dostává mezi vlákna a bavlněné ručníky jejím použitím ztrácejí svou savost. Tudíž se ani dobře nevymáchají, ani se do nich potom nemůžete pořádně utřít, jak uvádí web Zinoti.

Jedlá soda a změkčení ručníků

Pokud jsou vaše ručníky drsné a nevábného vzhledu, nejspíš v důsledku častého praní ztratily svou strukturu. Jestli si ovšem myslíte, že ještě nepřišel čas se jich zbavit, můžete zkusit zařídit, aby ručníky stále dobře sloužily, a přitom nedráždily vaši pokožku. Změkčení ručníků a zlepšení jejich opraného vzhledu docílíte poměrně jednoduše, a to když použijete jedlou sodu.

Když se nad tím zamyslíte, tak kuchyňská soda je vlastně zcela univerzálním pomocníkem. Kamkoli člověk v domácnosti pohlédne, všude ji lze užít ve prospěch věci. V případě ručníků navrátí tedy jejich měkkost a oživí vzhled.

Jak se sodou postupovat

Tři polévkové lžíce jedlé sody vsypte do sklenice vody a dobře promíchejte. Připravený roztok pak vylijte do pračky s ručníky. Anebo sáček jedlé sody smíchejte rovnou s pracím práškem, to radí web HomeTalk. Rozhodně na ručníky nepoužívejte aviváž. Chcete-li, aby prádlo vonělo, zvolte tedy aromatický prací prášek. Při praní ručníků nastavte teplotu nejméně na 60 °C; osušky a ručníky perte samostatně, a nikoliv s jinými textiliemi.

Jedlá soda a citron

K změkčení ručníků zkuste i ocet a kyselinu citronovou

Účinek uvedeného postupu na změkčení a zlepšení vzhledu ručníků lze ještě zvýšit. Před praním namočte ručníky do roztoku vody, citronové šťávy (kyseliny citronové) a čtyř polévkových lžic octa. Ocet ručníky změkčí a zachová i jejich barvu. Současně kyselá lázeň zahubí bakterie, takže ručníky budou zároveň i vydezinfikovány. Poté vložte do pračky a vyperte obvyklým způsobem. A neobávejte se kyselého zápachu, po vyprání a trojím máchání tento odér zmizí.

Každá přihrádka v pračce má svůj přesný význam. Jde o místa i pro aviváž, prací prášek a kondicionér

Tip pro vás

Starých ručníků se rozhodně nezbavujte, mohou vám třeba ještě posloužit k rychlejšímu sušení prádla, jak jsme se už dříve zmínili na webu BydlímeÚtulně.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]