Při zařizování garsonky je dobré přemýšlet a efektivně využít doslova každý centimetr

Zařídit garsoniéru tak, aby vypadala vzdušně, útulně a přitom nic nechybělo, vyžaduje notnou dávku kreativity. Také to chce učinit mnoho kompromisů a některé věci zkrátka oželet. Ovšem na konci vší té námahy získáte účelně a útulně zařízený byteček. Ať už jde o vaše první, poslední nebo přechodné bydlení.

Bydlení v garsonce je levnější řešení, proto tento způsob života volí především single lidé, ale žít se v ní dá i ve dvou. Pro dva je už lepší jednopokojový byt, ale pokud není zbytí, lze i garsoniéru zařídit tak, aby si dva lidé nelezli po pár týdnech na nervy. Jak tedy garsonku zařídit prakticky, účelně a přitom vzdušně a útulně?

Chytré vybavení

V prvé řadě je nutné promyslet každé zákoutí, každý prostor. Ideální je, když se v bytě nachází vysoké stropy. Ale i s těmi nižšími není vše ztraceno. Velkou pomocí je skládací multifunkční nábytek. Lze koupit i hotový nábytek, ale také je možné nechat si jej na zakázku vyrobit. Například jídelní stůl s poličkami umístěnými na boční strany, židle, které se po zasunutí ukryjí pod stůl, vyklápěcí pracovní stůl, rozkládací sedací souprava s úložným prostorem, kuchyňské skřínky až pod strop a další.

Prostor nechte otevřený

Častou chybou bývá touha po oddělené místnosti. Přepážka samozřejmě může touhu po uzavřené „ložnici“ vyřešit, ale ještě více zmenší prostor. Když už přepážku, tak ne až do stropu. Nechte pod stropem nějaký prostor na šíření denního světla. Do garsonky jsou lepší volbou paravány, které jsou mobilní, tudíž můžete paraván stěhovat tak, jak zrovna potřebujete.

Palandy a pódia

Další skvělou volbou do garsonek a malých bytů, jakou patrové postele a pódia. Pod patrovou postelí může vzniknout pracovní koutek, obývací koutek nebo kuchyňka, máte-li dostatečně vysoké stropy. V případě nízkých stropů může být nahoře postel a dole šatní skříně pro uložení věcí. Výtečná jsou i pódia (víceúrovňové bydlení). Pod stupínky lze uchovávat různé věci. Pódia mohou mít poklop z horní části nebo šuplíkový systém. Pod pódiem může být i výsuvná postel. Pódium také pomůže rozdělit opticky místnost na jednotlivé zóny.

Na závěr: Do garsonky se hodí světlé barvy. Pamatujte, že méně znamená více. Zajistěte dostatek denního světla nebo alespoň kvalitní svítidla. I jedna lampička navíc dokáže divy. Zařizujte vzdušně a neskladujte zbytečnosti.

Fotografie: Pinterest