Přichystejte si zahradní nářadí, jaro je již na spadnutí

Fotografie: Depositphotos

Vrhli jste se již na jarní úklid vaší zahrady? Jaro je konečně oficiálně tu, tudíž nic nebrání tomu, abyste se naplno pustili do řádné údržby a připravili svou zahradu na nadcházející sezónu. Jaké nářadí k tomu budete potřebovat a jaké úkony byste neměli při jarní očistě zahrady vynechat?

Stromy a kořeny

Během zimy dostala zahrada zabrat, proto si nyní zaslouží rozmazlování a pořádnou péči. Čím začít? Jestliže se ve vaší zahradě nacházejí stromy, začněte jimi. Tak si budete moci ze seznamu úkonů ty největší položky odškrtnout ihned na začátku a pak vás budou čekat již méně náročné úkoly.

Zdroj foto: Olexandr Panchenko / Shutterstock.com

Nebojte se stromy prořezat a do okolí jejich kmenů aplikujte dostatek hnojiva. Při prořezávání vám rozhodně přijde vhod akumulátorové nářadí, jehož hlavní výhoda spočívá v tom, že při jeho používání vám nikde nepřekáží žádná šňůra a vy tak můžete nerušeně chodit s AKU ruční pilkou po zahradě křížem krážem.

Živý plot a záhony

Od stromů se volně přesuňte ke kontrole živého plotu a záhonů. Pokud je živý plot nutné někde upravit nebo zbavit větví stromy v jeho blízkosti, pomůže vám motorová pila a nůžky na živý plot. Záhony důkladně zryjte, zbavte je plevelů a přidejte do nich hnojivo. Aby se v půdě skvěle dařilo nejrůznějším plodinám, nechte ji před výsadbou odpočinout.

Nezapomeňte na trávník

Potřebnou péči poskytněte i vašemu trávníku. Popadněte hrábě a zbavte se suchého listí, mech odstraňte s pomocí motyky a případná holá místa osázejte. Aby se trávníku dařilo skvěle a také tak vypadal, je vhodné sáhnout po speciálních hnojivech a na trávník je aplikovat.

Vyrazte do zahradnictví

Jakmile budete mít práci v zahradě hotovou, přichází ta nejlepší část – promyslet si, co a kam letos zasadíte. Neváhejte si udělat výlet do zahradnictví, kde načerpáte inspiraci a rozhodně se domů nevrátíte s prázdnou. Záhony vám rozsvítí macešky, petúnie či například muškáty. Jestli si chcete udělat radost i nějakými novými okrasnými stromky, rozhodně se podívejte, jak vypadá japonská vrba v době rozkvětu.

Zdroj foto: Ingrid Balabanova / Shutterstock.com

Do českých podmínek je naprosto ideální, protože dokáže přežít i v teplotách, které se pohybují hluboko pod bodem mrazu. Jakmile si přinesete domů předpěstovanou vrbu, vykopejte dostatečně hlubokou jámu, stromek do ní zasaďte a nezapomínejte ji pravidelně zalévat. Kromě japonské vrby vaši zahradu nádherně rozsvítí také rododendrony, šeříky a hortenzie.

Pusťte se do jarní očisty zahrady co nejdříve, abyste se mohli věnovat kupování sazeniček i předpěstovaných okrasných květin, stromů a následně je zasévat všude, kde je místo. K péči o zahradu po zimě vám skvěle poslouží akumulátorové nářadí, hrábě i motyčky, ale nezapomínejte si nakoupit ani zásobu hnojiva.