Zákulisí nelibého zápachu v koupelně: Vlhkost porazí rostliny i vonné svíčky

Fotografie: Wendy Harman / Creative Commons / Attribution 2.0

Čistá a svěže vonící koupelna je snem každé hospodyňky. Toto frekventované místo s vysokou vzdušnou vlhkostí se však může stát i zdrojem nepříjemného zápachu.

Svěží vzduch v koupelně udělá půl práce za vás. Koupelnu můžete mít pečlivě vydrhnutou třeba zubním kartáčkem, když se v ní však objeví nelibá vůně, dojem čistého a hygienického prostředí je ten tam. Co nejčastěji způsobuje tyto nepříjemné pachy v koupelně, jak s nimi zatočit a jak udržovat koupelnu neustále plnou svěží vůně?

Vlhkost je jednou z příčin zápachu

Koupelna je místo, kde se udržuje poměrně vysoká vzdušná vlhkost. Jednou z hlavních příčin zápachu je její nedostatečné větrání. Vlhké prostředí je ideální pro růst bakterií a plísní, jejichž přítomnost brzy poznáte i ve vzduchu. Pokud nemáte v koupelně okénko, které byste mohli pravidelně otevírat, zvažte instalaci odsávacího ventilátoru, který zajistí přísun čerstvého vzduchu. Pravidelně ho také kontrolujte a čistěte.

Ucpané odtoky jsou dalším významným zdrojem zápachu v koupelnách. Když se vlasy, zbytky mýdla a jiné nečistoty v odtoku hromadí, vytvářejí živnou půdu pro bakterie a mohou vést k nepříjemnému zápachu. Pravidelně proto čistěte odtoky. Pokud nejste příznivci agresivní chemie, při pravidelném čištění vám postačí i použití směsi jedlé sody a octa, kterou zalijete horkou vodou.

Rostliny i vonné svíčky

Dalším zdrojem zápachu může být pochopitelně i toaletní mísa, kterou je třeba častěji čistit. Pro udržení svěžího odéru můžete do splachovací nádržky nalít voňavou aviváž, jež koupelnu provoní po každém spláchnutí. Vyzkoušet můžete také trik s rolí toaletního papíru. Použijte dětský olejíček a opatrně ho nalijte dovnitř role, aby se kartonová rulička dobře nasákla. Toaletní papír samotný pak bude vůni uvolňovat postupně a později ho můžete běžně použít.

ucpané umyvadlo
Fotografie: Freepik

Do koupelny si také můžete instalovat difuzér a zvolit si svůj oblíbený esenciální olej. Vaše koupelna tak bude neustále provoněná. Pokud máte světlou koupelnu, můžete si do ní umístit i některé aromatické rostliny, jako je levandule nebo máta. Bylinky můžete použít i ty sušené. Vonné svíčky udělají v koupelně také velkou službu. Jen je používejte pod dohledem, třeba ke zpříjemnění relaxační koupele.

Zdroj: Santeplusmag

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]