Odstranění zatuchlého zápachu z pračky může být těžkým oříškem, který lze ovšem zvládnout

Fotografie: Freepik

Nepříjemný zápach pračky dokáže pokazit příjemnou vůni čerstvé vypraného prádla. Pokud si chcete užívat svěží oblečení, zaměřte se nejdříve právě na důkladnou očistu samotné pračky.

Jedině v čisté a voňavé pračce můžete úspěšně prát prádlo. Ale jak to zařídit? Podívejte se na několik způsobů, jak udržovat pračku v čistotě a bojovat proti nežádoucímu zápachu.

Fotografie: Freepik

Použijte bělidlo

Vlhkost nahromaděná uvnitř bubnu pračky spolu se zbytky pracích prostředků a nečistot z oblečení vedou ke vzniku nepříjemného zápachu. Ten následně poškozuje vůni dále praného oblečení. Navíc zapáchající pračka není žádným příjemným kouskem vybavení v koupelně, takže je dobré správně zakročit co nejdříve.

Problém můžete vyřešit s pomocí bělidla a vody. Tyto obě látky smíchejte ve stejném poměru, kdy bude stačit jedna sklenice od každého. Do této připravené směsi dále namočte hadřík a jednoduše použijte k očištění důležitých částí uvnitř pračky. Samozřejmostí by však mělo být použití ochranných gumových rukavic.

Postupujte opatrně

Při čištění moderní pračky si dávejte pozor na některé citlivé součástky. Nepoužívejte hrubou a příliš násilnou chemii a snažte se nelít nevhodné agresivní čisticí prostředky dovnitř pračky, protože tím můžete poškodit těsnění i mnoho dalších nenápadných, ale velmi důležitých součástek v rámci pračky. Správný postup tak spočívá hlavně v pravidelné údržbě, aby nebylo nutné uchylovat se k násilnějším řešením.

Fotografie: Freepik

Pravidelné čištění octem

Čištění pračky bělidlem je třeba doplnit a posílit octovým oplachem. Ten má jistě každý doma a jeho využití pro čištění domácnosti jistě není potřeba nijak představovat. Do dávkovače pracího prostředku nalijte dvě sklenice octa a nechte proběhnout další prací cyklus s vysokou teplotou. Zároveň si však dávejte pozor, ať v rámci jednoho pracího cyklu přímo nesmícháte obě tyto chemikálie, protože by to vyvolalo nežádoucí chemickou reakci. Nedá se tak nic dělat a celý proces čištění pračky bude muset probíhat ve dvou stádiích.

Důležitá je hlavně pravidelná údržba

Pro čištění pračky od nečistot a plísní a odstranění nepříjemných pachů k dosažení požadovaných a trvalých výsledků musí být splněny rovnou dvě zásadní podmínky. Je velmi důležité, aby bylo čištění pravidelné. Doporučuje se zvolit interval zhruba jednoho měsíce, po kterém je dobré ošetření znovu zopakovat. Díky pravidelnosti totiž zabráníte tvorbě plísní a snížíte riziko, že budou vznikat usazeniny vodního kamene a podobné hromadění nečistot.

Pamatujte také na to, že mezi jednotlivými praními je dobré vždy nechávat dvířka od pračky pootevřená, aby docházelo k větrání a nehromadila se uvnitř přebytečná vlhkost, což by v kombinaci s pokojovou teplotou byly ideální podmínky pro tvorbu plísní.

Zdroj: Goodhousekeeping

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]