Umístění pracího prášku se podrobně rozlišuje podle typu pračky. To platí i pro tekutý gel

Fotografie: Depositphotos

Prakticky všechny pračky mají několik přihrádek vyhrazených pro prací prostředky, tudíž i ta vaše. Existují ovšem prací prášky, bělidla, změkčovadla nebo prací gely.

Pro jejich správné použití, a tedy i výslednou funkci, je však nutné vědět, do které přihrádky nebo dávkovače patří. Prakticky všechny pračky obsahují nějaký vstup na všechny zmíněné prostředky. Problém je, že to může vypadat trochu jinak. Výrobce to pravděpodobně dělá „uživatelsky logické“, potíž ovšem je, že taková logika není na první pohled patrná. Síla zvyku navíc vede člověka k tomu nasypat prostředek prostě tam, kam byl roky zvyklý ho sypat.

Prací prášek, nebo tekutý prací gel?

Zdánlivě platí, že pro identifikaci správného místa pro tuto surovinu stačí nahlédnout do manuálu výrobce k danému výrobku. U mnoha praček však tento slavný dokument zcela chybí. Případně je v nepoužitelných jazykových kombinacích, nebo velmi stručný. Pak je tedy potřeba vaše vlastní zkoumání, můžete se řídit například podle typu pračky. Tedy zda jde o typ s horním, nebo předním plněním.

Stroj s předním plněním

Jestli jste si opatřili pračku s předním plněním, začněte přitažením zásuvky pro prací prášek směrem k sobě. Tak budete mít základní přehled o všech jejích přihrádkách. Mělo by se jednat celkem o 3 či 2, v závislosti na konkrétním modelu. Každá z přihrádek je vybavena symbolem udávajícím, co do ní přesně patří.

První je obvykle předpírka, druhá pak hlavní praní. Tedy proces, do kterého patří jen práškový prostředek na praní. Symbol jetele se vztahuje k aviváži.

buben pračky
Fotografie: Pixabay

Přihrádky podrobně

Přihrádku na předpírku používejte v zásadě jen tehdy, je-li prádlo opravu silně znečištěné. Předmytí není normálně úplně nezbytné, navíc stojí opravdu hodně vody. Kromě ceny jde také o ekologický dopad. Doporučujeme proto používat ho s rozmyslem, rozhodně ne pravidelně. Při prvním mytí se dá nalít bílý ocet, odstraňovač vodního kamene nebo i jedlá soda.

Pokud je druhá přihrádka vyhrazena pro práškový nebo tekutý prací prostředek, můžete použít i ten ve formě odměrné kuličky. Ta se nedává do přihrádky, ale do bubnu spolu s prádlem. Před integrací pracích kapslí by tyto přihrádky měly zůstat prázdné. Doporučuje se také upřednostnit bílý ocet před změkčovací aviváží. Dejte ho tedy raději místo aviváže do přihrádky s jetelem nebo symbolem květinky.

Pračky s horním plněním

Tady je systém jiný, protože v zásadě vyžaduje pro umístění pracích prostředků buben. Začněte tím, že na prádlo přidáte před vložením doporučenou dávku prostředku a pak ještě aviváž. Nejlepší je pak nepřidávat ani aviváž, ani prací prášek, jinak hrozí vznik skvrn.

Co když to popletete a dáte to jinak?

Pokud se chystáte použít pračku, jsou prostředky na nesprávných místech riziko. Minimálně se setkáte s mnohem nižší účinností celého pracího procesu. Nasypete-li například aviváž místo prášku, neprospěje to látce ani v jednom směru. Aviváž totiž patří na konec cyklu. Takto tedy získáte stále špinavé prádlo, navíc s možným poškozením tkaniny. Jakkoli mohou být pračky matoucí, teď máte aspoň základní představu, co kam patří.

Zdroj: Eleganzaplus

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]