Časté chyby při praní prádla, na které se vyplatí si dát pozor a dělá je skoro každý

Fotografie: Pixabay

Praní se řadí mezi činnosti, které provádíme pravidelně a většinou se nad nimi nepozastavujeme. Postupem času si vytvoříme rutinu, která však může obsahovat řadu chyb, které mohou negativně ovlivnit stav oblečení i samotné pračky a proto je dobré se jim včas vyvarovat.

Příliš vysoká teplota praní

Během umisťování jednotlivých kousků do pračky je vhodné kontrolovat jejich cedulky, na nichž je uvedena teplota vhodná na praní. Tu je třeba brát v potaz. Při jejím výraznějším překročení hrozí poškození materiálu.

Nesprávné množství aviváže

Množství pracího prostředku se odvíjí od množství praného oblečení. Tento údaj včetně poměrů nalezneme povětšinou na obalu daného přípravku. Abychom předešli celé řadě problémů, měli bychom se jím řídit.

Fotografie: Freepik

Příliš velké množství daného prostředku může způsobit fleky na tmavším oblečení. A nejen to – může vést ke vzniku usazenin, které mohou pračku trvale poškodit. Důraz je třeba dávat také na typ používaného prostředku a jeho vlastnosti vůči konkrétnímu materiálu. Například aviváže způsobují snížení savosti ručníků a utěrek.

Záhada zmizelých ponožek

Občas se s tím potýká asi každý – přestože do pračky vložíte dvě stejné ponožky, po vyprání naleznete jen jednu z nich. Jak je to možné? Pokud je pračka příliš plná, mohou drobné kousky oblečení zapadnout do mezery mezi těsněním a bubnem.

Způsobů, jak tomu zabránit, je hned několik. Ponožky můžete k sobě svázat. Využít můžete i například speciální vaky, které zajistí, že všechny ponožky zůstanou pohromadě, a vy je posléze nebudete muset vytahovat z odlehlého koutu bubnu.

Rozepnuté zipy

Ostré zoubky zipů mohou představovat nebezpečí pro ostatní kusy oblečení i pro samotnou pračku. Proto je třeba všechny zipy před vypráním důkladně zkontrolovat a ty rozepnuté zapnout. Nejostřejší zipy bývají zpravidla u kalhot.

Nedostatečné (či žádné) čištění pračky

Aby mohla pračka správně fungovat a efektivně prát, je nutné, aby byla sama čistá. V jejích útrobách mohou vznikat nepříjemné plísně a usazeniny způsobené výše zmíněným nadměrným množstvím pracího prostředku.

Proto je třeba dbát na pravidelnou údržbu – jedině tak můžete prodloužit její životnost. Pro zachování čistoty je taktéž vhodné pračku pravidelně dezinfikovat. K tomu postačí obyčejný ocet.

Fotografie: Freepik

Obtížně odstranitelné skvrny – jak na ně?

Před vypráním silně znečištěného oblečení jej přeperte v ruce. S odstraněním odolnějších skvrn pomáhají také vyšší teploty při praní. S těmi ale pozor – mohou mít za následek poškození materiálu. Vhodnější variantou může být například použití jedlé sody.

Problematické praní bund a polštářů

Praní bund a jiných silných vrstev má svá specifická pravidla. Problémem může být například ztráta tvaru bundy. Abyste jí předešli, vložte spolu s bundou do pračky tenisové míčky. U objemnějších polštářů zase může docházet k hromadění aviváže na jednom místě. Pokud k tomu dojde, po dokončení pracího cyklu postačí polštář opláchnout vodou.

Opomíjení větrání pračky

Po každém praní je nutné pračku důkladně vyvětrat, aby došlo k úplnému vyschnutí bubnu. Jedině tak lze předejít nepříjemným plísním, které se v těchto prostorech mohou objevit. Protože mohou negativně ovlivnit lidské zdraví, je vhodné tuto činnost zařadit do rutiny spojené s praním.

9.     Nedostatečné třídění oblečení

Třídit podle barev nestačí. V potaz je třeba brát také materiál, ze kterého je daný kousek vyrobený, a obsah pračky vytvořit nejlépe z oblečení stejného materiálu. Některé materiály do pračky nepatří vůbec – příkladem mohou být například ty speciální, ze kterých jsou vyrobeny kupříkladu plavky. Právě při jejich vyprání riskujete ztrátu tvaru a pružnosti látky. Z toho důvodu je ideální variantou je prát ručně.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]