Přimějte orchideje znovu kvést díky několika jednoduchým krokům

Každý pěstitel orchideje ví, že tato překrásná rostlinu umí být někdy zrádná. Dokáže pěkně potrápit, hlavně všechny začátečníky, co s jejím pěstováním nemají ještě mnoho zkušeností. Nejčastějším problémem je, že krásně kvete jen chvíli potom, co ji přinesete z květinářství. Až květy ale odkvetou, mnoho pěstitelů si neví rady s tím, jak o orchidej pečovat, aby znovu kvetla.

Stimulovat můžete teplotním rozdílem

Pokud se o orchideje zajímáte, nebo je pěstujete, možná víte, že nemá v oblibě teplotní rozdíly a výkyvy. Kvete, pouze když noční teplota klesne o ne více než 6 stupňů ve srovnání se dnem. To je pro úspěch zásadní. Zkuste proto vypozorovat, zda její umístění tyto podmínky splňuje. Pokud ne, zvažte její přemístění na místo, kde jste schopní stálou teplotu zajistit.

Vystavíte-li ji malým změnám teploty, brzy byste se měli těšit z nových květů. Taková metoda je vhodná například na jaře, kdy už venkovní teplota začíná být stabilní. V noci ji můžete umístit k otevřenému oknu a přes den na slunné místo. Tento proces opakujte po dobu 2 týdnů.

Pomůže i sucho

Další metodou je prodloužení doby mezi zaléváním. Orchideji rozhodně nesvědčí přílišná zálivka a už vůbec ne přelití. Pokud jste byli zvyklí zalévat vaši orchidej co 4 dny, prodlužte dobu alespoň na 8 dní.

Vždy záleží na aktuálním počasí a také na tom, za jak dlouho dokonale vyschnou její kořeny. Efektivně funguje například průhledný květináč, kdy můžete jednoduše sledovat, zda je substrát vyschlý. Pokud jsou kořeny zelené, ještě nezalévejte. Vyčkejte až se začnou zbarvovat do šedé barvy.

Během této doby nehnojte ani nepoužívejte žádný postřik. Pokud rostlina začne pučit na podzim nebo v zimě, ujistěte se, že je na dostatečně slunném místě. Jestli totiž nebude mít dostatek slunečního světla, pupeny se nemusí otevřít. Ve chvíli, kdy orchidej nakvete podle představ, vraťte se k původní frekvenci zalévání.

Obě zmíněné metody by vám k rychlejšímu nakvetení orchideje měly pomoci. Pokud si ale v průběhu celého jejího pěstování budete hlídat relativně stabilní teplotu, slunné místo a přiměřené zalévání, bude vám pravidelně kvést bez dodatečné péče. Po odkvětu ji případně můžete také zastřihnout, aby se zbytečně nevysilovala. Pupen se tak vytvoří níže na stonku a květů se tak dočkáte o něco dříve.

Fotografie: Depositphotos, Freepik

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]