Šetrnost je na místě, tím spíše v době přicházející nejisté post-kovidové době, kdy si nikdo není jistý svým zaměstnáním. Někdy se vyplatí vzít do ruky šroubovák, sehnat si náhradní díly a přístroj opravit. U některých spotřebičů se to však rozhodně nevyplatí.
Zdá se to nebo je to pravda, že těsně po uplynutí záruční lhůty se přístroj rozbije? Výrobci koncipují spotřebiče tak, aby vydrželi zátěž a používání během zákonné záruky. I z toho důvodu některé výrobky opravdu nevydrží více než pověstných 24 měsíců. Co pak ale s nimi? Opravit je nebo koupit nové? U některých spotřebičů snaha o opravu a koupi náhradních dílů značně převyšuje náklady na nový spotřebič. Které výrobky se nevyplácí opravovat a proč existuje několik důvodů, proč koupit rovnou nové?
Záruka versus životnost
U všech spotřebičů a výrobků v České republice je garantovaná 24měsíční záruční lhůta, během které máte nárok na opravu a v případě neopravitelnosti oprávnění žádat nový výrobek, potažmo vrácení peněz. Výrobci však u každého spotřebiče nastavují také odhadovanou maximální životnost, to je doba, po kterou předpokládají, že vám spotřebič může sloužit.
Pro sušičky, chladničky a elektrické sporáky bývá 13 let, zatímco u myčky, pračky nebo mikrovlnné trouby se neočekává, že by sloužily déle jak 9 let. S touto dobou však rozhodně nelze počítat, vždy záleží na četnosti používání daného výrobku.
Pravidlo 50 procent
Kdy se vyplatí spotřebič opravit a kdy je ekonomičtější koupit nový? Podle odborníků je dobré se řídit pravidlem 50 procent. Ve chvíli, kdy u přístroje skončila záruka a je nutné platit opravu, neměla by oprava převýšit polovinu částky za nový model. Toto číslo vychází z předpokladu, že nový model je efektivnější než předešlý, navíc bude dobře sloužit zase po dobu několika let, zatímco opravovaný kus může mít během několika týdnů či měsíců další závadu.
Nedostatečný výkon nebo významné poruchy
Dalším důvodem, proč raději sáhnout po novém spotřebiči než se jej snažit opravit, je nedostatečný výkon nebo potíže s motorem či programátorem. Opravy zásadních nebo hlavních součástí často stojí více než polovinu ceny nového spotřebiče, protože náhradní díly se objednávají na zakázku a je nutné počítat i s odborným servisem.
Energeticky neefektivní a neúsporné
Novější spotřebiče jsou energeticky úspornější než předešlé modely. Z toho důvodu je dobré si započítat do kalkulace také náklady na vodu a elektřinu, nejen cenu opravy staršího, ale neefektivního stroje. Po započtení i těchto nákladů často zjistíte, že oprava stávajícího výrobku není rentabilní. Opravy je dobré zvažovat u dražších spotřebičů, u levných typu mikrovlnné trouby nebo vysavače náklady na opravu dokonce převyšují částky za nové.
Bezpečnost na prvním místě
Jsou závady, u kterých by se vůbec nemělo uvažovat o opravách. V případě hoření, kouře nebo poškození vnitřní elektroinstalace není vhodné spotřebič opravovat, natož laicky, protože může dojít ke vzniku požáru s mnohem vyššími škodami. To platí nejčastěji pro myčky, sušičky, chladničky nebo sporáky.
Zdroj: Redakce – bydlimeutulne.cz