Fantastický způsob, jak se zbavit nepříjemného zápachu z odpadu a zároveň neutratit moc peněz

Fotografie: Freepik

Nepříjemný zápach z trubek pokazí celkový dojem domácnosti. Přitom existují osvědčené způsoby čištění, které vás tohoto problémy mohou zbavit. A navíc jsou levné.

Odtokové trubky jsou běžnou součástí kuchyní a koupelen. Někdy se z nich ale do celého interiéru šíří nepříjemný zápach. Ten je způsoben zbytky jídla či vlasy, které v odtoku zadržují i jiné nečistoty. Pokud tyto nečistoty trubku zcela ucpou, voda neodtéká tak, jak by měla a navíc nepříjemně zapáchá. V takovém případě obvykle saháme po chemických prostředcích, které si s těmito nečistotami umí poradit. Ty jsou ale častokrát drahé a ne příliš šetrné k trubkám i vaší pokožce. Zkuste to tedy trochu jinak.

Prevence je důležitá

Pokud u vás často dochází k ucpání odtoku a nepříjemnému zápachu z trubek, možná něco děláte špatně. Něco, co si v podstatě ani nemusíte uvědomovat. Hlavní a nejčastější příčinou ucpávání odpadních potrubí a šíření velmi nepříjemného zápachu z nich jsou zbytky potravin, které zůstaly v odtokových trubkách. Na odtok dejte sítko a pravidelně jej čistěte od všech zbytků jídla. Nikdy také nelijte kávovou sedlinu nebo zbytky tuku ze smaženého jídla do dřezu. Podobné pravidlo platí pro rýži, těstoviny, celer a další vláknitou zeleninu, vaječné skořápky a léky.

Fotografie: Freepik

Voda zůstávající v potrubí

Důvodem nepříjemného zápachu pocházejícího z umyvadla nebo vany je voda, která zůstává v potrubí. Vytváří vynikající prostředí pro vývoj různých bakterií a také plísní. Optimálním řešením je pravidelné odblokování odtoků a potrubí a čištění hygienických zařízení. Určitě se tak vyhnete nepříjemným problémům.

Čisticí prostředky

Riziko zápachu a oxidace z trubek může být zvýšeno některými čisticími prostředky, které používáme k praní a čištění, stejně jako mýdly používanými k péči o tělo. Vždy bychom se měli snažit sáhnout po kvalitních produktech. Toto pravidlo platí jak pro hotové přípravky, tak pro ty, které si připravujete doma.

Vlhkost a plíseň

Potrubí je velice náchylné ke vzniku plísní, protože je zde neustále teplo a vlhko. Pravidelně čistěte povrchy umývadel i toalet, čistěte také potrubí a zajišťujte dobré větrání v kuchyni a koupelně. Tím minimalizujete riziko vzniku zápachu a ucpání potrubí.

Fotografie: Freepik

Jedlá soda a ocet

Pokud se chcete zápachu a ucpaného potrubí zbavit přirozenou cestou, můžete k tomu použít právě tyto dvě suroviny. Je bezpečné připravit si je doma. Jedlá soda a ocet mají antibakteriální a protiplísňové vlastnosti, díky nimž účinně zabraňují růstu mikroorganismů a odstraňují usazeniny, tuky nebo jiné látky, které způsobují zápach z trubek. Budete potřebovat tyto ingredience:

  • 100 g jedlé sody,
  • 200 ml bílého octa,
  • 500 ml horké vody.

Do horké vody vlijte ocet a dobře promíchejte. Jedlou sodu nasypte přímo do odtokové trubky. Můžete ji nechat chvíli působit, než ji zalijete vodou s octem. Ingredience zareagují a začnou šumět. Odtok zakryjte, aby do něj nemohla vniknout další voda a nechte působit několik hodin, nejlépe přes noc. Tak docílíte nejlepších výsledků. Trubky pravidelně čistěte a dezinfikujte, alespoň jednou týdně, takže nebudete mít problémy s nepříjemným zápachem.

Domácí čistič na bázi uhličitanu sodného

Budete potřebovat tyto ingredience:

  • 4-5 lžic soli,
  • 1 litr horké vody,
  • 2 lžíce uhličitanu sodného.

Nasypte sůl do odtoku. Asi po 20 minutách ji zalijte studenou vodou. Poté nalijte uhličitan sodný do horké vody. Pořádně promíchejte a nalijte do trubek. Toto čištění provádějte jako odstraňování zápachu i jako prevenci před vznikem zápachu – jednou za týden své trubky tímto roztokem prolijte. Pamatujte ale na to, že uhličitan sodný je silná žíravina, se kterou musíte pracovat opatrně.