Připravte pokojové rostliny na zimu tak, aby nezašly a na jaře opět rostly jako z vody

Fotografie: Freepik

Pokojové rostliny, tedy jejich většina, patří mezi druhy, které se vyskytují v teplých oblastech. Během zimních měsíců pak mohou mít problémy nejenom s teplotou, ale také s nedostatkem světla.

Aby toto období přežily všechny rostliny bez ztráty kvality a se stále stejně krásným vzhledem, vyplatí se znát několik praktických rad, jak je co nejlépe připravit na zimování. V článku najdete právě několik těchto tipů.

Proveďte kontrolu škůdců

Během zimy, kdy rostlina není v optimální kondici, dochází k výraznému rozvoji škůdců. Proto je dobré provést podzimní důkladnou kontrolu. Pečlivě prohlédněte listy i ze spodní strany a snažte se zkontrolovat také půdu a spodek květináře. Když objevíte napadenou rostlinu, dejte jí stranou a ošetřete s pomocí vhodného přípravku pro odstranění škůdců.

Postupně omezte zálivku

Protože jsou zimní měsíce s menším množstvím světla spíše klidovým obdobím, nemá většina rostlin tak velkou spotřebu vody. To znamená, že jde o vhodný čas pro omezení zálivky. Díky tomu se rostlina dostane do jakéhosi hibernačního módu. Lehké zpomalení růstu také zabrání přílišnému vytahování za světlem právě v důsledku kratšího dne.

Přesuňte rostlinu na vhodnější místo

Aby rostlina správně prospívala i během zimy, zkuste vymyslet dočasně jiné stanoviště. Pokud máte k dispozici okna na různé světové strany, nejvíce světla získáte na jižním okně. Právě sem se hodí umístit rostliny přes zimu.

Nezapomeňte také jednou za čas pootočit květináč, aby rostlina rostla souměrně. Snažte se vybrat vhodné stanoviště i s ohledem na teplotu, která by neměla klesat příliš nízko, aby nedošlo k poškození rostlin.

Nedávejte hnojivo

Podobně jako při zmírnění zálivky, i v aplikaci hnojiva platí, že ho na podzim a přes zimu raději omezíme. Dostatečnou výživu si raději ušetřete na jarní měsíce a start nové sezóny, kdy bude květina chtít nabrat sílu po nepříjemných zimních měsících.

Rostliny důkladně očistěte

Před zahájením zimní sezóny a zároveň jednou za čas i během tohoto období, nezapomínejte na udržování čistoty u rostlin. To v praxi znamená hlavně odstranění prachu z listů. K tomuto účelu nejlépe poslouží jemné osprchování. Pro některé druhy rostlin totiž není vhodné otírání listů hadříkem či houbičkou, protože může dojít k poškození jemné ochranné bariéry listu.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]