Nejjednodušší postup na to, jak doma úspěšně rozmnožit orchidej

Fotografie: Freepik

Orchideje jsou krásné a elegantní pokojové květiny. Jsou symbolem ženskosti a vděčným dárkem k mnoha příležitostem. Pěstování orchidejí je čím dál populárnější. Pokud patříte k věrným obdivovatelům této dámy mezi květinami, máme pro vás tipy, jak si z jedné orchideje vypěstovat desítky dalších.

Kdy je pro množení nejpříhodnější doba?

Hned úvodem zchladíme vaše množitelské nadšení. Podzim není ideální dobou pro množení orchidejí. Na tu si budete muset ještě pár měsíců počkat. Nejlepší doba pro množení orchidejí je brzy na jaře, kdy se rostliny probouzejí a mají dostatek síly k růstu a rozvoji.

Jak orchidej rozmnožit

Způsobů je hned několik. Na některých orchidejích rostou mladé rostlinky na konci květních stonků. Na jiných odrůdách těchto květin vyrůstají nové rostlinky na vrcholech starých pahlíz.

Postup je velmi jednoduchý. Tyto nové rostlinky po vytvoření kořenů odlomíme a samostatně zasadíme. Zvolíme vhodnou velikost květináče a rostlinku obsypeme substrátem pro pěstování orchidejí a tak ji ukotvíme. Orchideje nemají rády, když mají příliš velký prostor. Stačí jim menší průhledný květináč s otvory na dně (nejčastěji se používají květináče o velikostech 9 až 11 cm).

Nezapomeňte orchideje hnojit

Substrát určený pro orchideje neobsahuje živiny. Proto musíte důležité živiny dodat vy. Můžete použít buď hnojivové roztoky v zálivce, nebo hnojivo aplikujte s pomocí rozprašovače přímo na listy. Ideální je kombinovat obě možnosti.

Fotografie: Getty Images

Podávání hnojiva rozprašovačem urychluje vstřebávání živin. Hnojivo obsahuje také dva důležité stopové prvky železo a mangan, které ovlivňují zbarvení listů.

Pokud chcete mít jistotu, že vaši chloubu nenapadne nějaká zákeřná nemoc nebo hmyz, dopřejte ji kromě hnojiva také insekticidní granulát. Stačí pár granulek.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]