Vlastnoručně vypěstovaná a domácí rajčata nemají zkrátka žádnou konkurenci. Chutnají daleko lépe než ty ze supermarketů. Pokud v nadcházející zahrádkářské sezóně plánujete pěstovat tuto skvostnou zeleninu, můžete načerpat inspiraci s těmito přírodními hnojivy. Díky nim budete mít bohatší sklizeň.
Přírodní hnojící přípravky, které zajistí bohatou úrodu rajčat
Aby rajčata dobře rostla a prospívala, je potřeba jim zajistit dostatek minerálních látek. Vyžadují zejména fosfor, draslík a dusík. Všechny tyto látky dodáte prostřednictvím těchto přírodních surovin:
- Dřevěný popel: zbyl vám z minulé grilovací sezóny dřevěný popel? Pak jej určitě nevyhazujte. Asi půl kilogramu popela smíchejte s pěti litry vroucí vody, nechte vychladnout a následně roztok zřeďte dalšími pěti litry tekutiny. Nyní můžete aplikovat na plodiny.
- Kopřiva: je většinou nechtěným plevelem na zahradě. Ovšem má všestranné užití, a to nejen v lidovém léčitelství. Stane se i dokonalým přírodním hnojivem na rajčata. Stačí ji jen nasekat najemno a nasypat v okolí rajčatových výhonků.
- Pivovarské kvasnice: asi 100 gramů kvasnic rozmíchejte ve třech litrech vody, přidejte půl šálku cukru a po zředění dalšími deseti litry ideálně odstáté vody zalévejte své pěstované rostliny na zahradě.
- Mléko: dodá rovněž plodinám mnoho výživy. V kýblu promíchejte litr mléka s deseti litry vody a zakápněte třiceti kapkami jódové tinktury. Roztok přelijte do rozprašovače a naneste na rajčata jednou za deset dní.
Další přírodní hnojiva, která podpoří růst pěstovaných rajčat
Vsadit kromě jiného můžete i na jedlou sodu. Roztok si připravte z dvou lžic sody a litru teplé vody. Poté jej pomocí rozprašovače aplikujte na rajčata. Perfektním přírodním hnojivem bude i banán, tedy respektive banánová slupka. Tu nakrájejte na menší kousky a poházejte v okolí plodin. Nasytíte tak půdu dostatkem potřebných minerálů.
V případě, že chováte na dvorku slepice, můžete být dokonce ve výhodě! Slepičí trus je totiž skutečně vynikajícím hnojícím přípravkem na rajské. Rozmíchejte jej ve vodě a zalévejte rostliny. Obdobně budou prospěšné i jemně nadrcené vaječné skořápky rozpuštěné ve vodě. A v neposlední řadě dejte šanci i vysušené kávové sedlině. Jistě jí budete mít dostatek, pakliže jste „kávomilci“.