Ruce pěstitelů si uleví od vytrhávání plevele díky postřiku ze soli, octa a saponátu

Fotografie: Depositphotos

Plevel je v zahradě vnímán jako nežádoucí element, který je potřeba zlikvidovat. Jde o rostliny, které se na vašem pozemku či dvorku objevují planě.

Než však vyrazíte do nejbližšího zahradnictví pro cílený postřik, není od věci vyzkoušet několik zcela domácích receptů. Jsou stejně efektivní, a navíc šetrnější k životnímu prostředí. Mezi nejčastější plevele patří kopřiva s charakteristickými pichlavými listy a stonky, obvykle rostoucí v blízkosti domů. Dalším běžným plevelem je například pampeliška (smetanka lékařská). Má žlutý květ a následně odkvete do chmýří, které ji dále rozšiřuje.

Rizika herbicidů

Velkým problémem hlavně u velkých dvorů a zahrad je plevel rostoucí v trávě. Lze samozřejmě použít herbicidy, mějte však na paměti jejich toxicitu. Platí to pro zvířata, malé děti i člověka obecně, hlavně při opakovaném použití a tudíž vystavení. Je tedy vždy na místě opatrnost a přesné následování pokynů výrobce. Tyto přípravky pronikají do organismu rostliny přes listy, několik dní po ošetření tedy nelze danou trávu sekat.

Domácí postřik na plevel

Než se však rozhodnete pro jejich nákup, zkuste několik domácích receptů jako třeba sprej na bázi soli a octa. Budete potřebovat 1 litr vody, půl sklenice soli, 250 mililitrů octa a lžíci saponátu na nádobí. Tohle všechno důkladně promíchejte a vzniknuvší roztok nastříkejte rozprašovačem na listy plevele. Asi po třech dnech dojde ke smrti rostliny.

Další domácí prostředky

Plevele se lze zbavit i pomocí následujících, trochu jednodušších prostředků. Za nejúčinnější metody lze považovat:

  • Ocet – předem si připravte roztok z poloviny vody a poloviny octa, kterým rostliny postříkejte
  • Horká voda – podceňovaná, lež účinná možnost. Jednoduše plevel polijte horkou vodou a pak odstraňte
  • Sůl – tuto metodu použili už ve starověku, když se chtěli ujistit, že na půdě Kartága už nikdy nic nevyroste. Posolte místo, kde plevel roste, už se mu tam nebude dařit. Pravdou však je, že zlikvidujete půdu pro většinu dalších rostlin.
  • Sadba zdravé trávy – vysaďte zdravou a hustou trávu, která omezí růst plevele. Vyčerpá totiž živiny, které budou pak pleveli chybět
  • Solarizace – půdu zakryjte průhlednou fólií a nechte na přímém slunci několik týdnů. Vysoká teplota rostliny prostě uvaří
zahradní rukavice
Fotografie: Pixabay

Jak spálit plevel?

Zajímavým řešením je použití hořáku na plevel. Jde o malý zahradní plamenomet, který likviduje rostlinné pletivo včetně kořenů. Spalovače mají v oblibě hlavně zahradníci s odporem k jakékoli chemii. Existují v zásadě dva typy, tedy ruční a na vozíku. Ruční hořák je něco jako strunová kosa, nelze ho používat tak dlouho a jeho rozsah je omezený. Vozíkové jsou dražší, ale zase větší a účinnější. Sami se pak chraňte brýlemi a rukavicemi.

Vytrhávače plevele

Velmi oblíbené nástroje pro cílenou likvidaci konkrétních rostlin. Výhodou je místní zásah prakticky bez rizika ohrožení dalších rostlin. Existují stahováky s klikou, extraktory s kleštěmi, chytače s čepelí a další systémy. Poměrně hodně těchto mechanismů si může šikovný kutil vyrobit i svépomocí, a tedy na míru vlastní situaci. Případně se poraďte v zahradnictví, jaký typ bude vhodný pro druh plevele, který chcete odstranit.

Zdroj: Kobieta Interia

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]