V devadesátých letech vtrhla CD do domácností jako velká voda, hlavně poté, co je začala přehrávat i autorádia. Namísto křehkých vinylových desek nebo chrčivých kazet, které bylo navíc třeba přetáčet, se všude začaly objevovat lehké a lesklé disky. Plně digitální, na používání mnohem pohodlnější, odolnější. A když se později rozšířil formát MP3, na jedno cédéčko se vám hravě vešlo dvě stě písniček, tedy deset až patnáct hodiny hudby.
I cédéčka zastarala
Ale nadvláda cédéček netrvala dlouho, napřed přišly DVD, což po adaptaci přehrávačů ještě nepředstavovalo žádný velký rozdíl, a pak kompaktní MP3 přehrávače. A aby toho nebylo málo, každý máme dneska v kapse chytrý mobil, do kterého se nám vejde i stokrát víc písniček než na obyčejné cédéčko. Ruku na srdce, kdy jste si naposledy něco z cédéčka přehráli vy? A na čem? Nové notebooky už ani nemají CD mechaniku.
Kam s nimi? Do kuchyně!
Nerudovskou otázku si položil i tento pár ze Spojených států. A odpověděl si nečekaně kreativně. Stovky cédéček, které se manželům za necelé dvě dekády využívání tohoto nosiče doma postupně objevily, použili manželé k výzdobě kuchyně.
A výsledek stojí za to, za podobnou mozaiku by se nemuseli stydět ani sklářští mistři.
Práce kvapná, málo platná
Na sociálních sítích se manželé přiznali, že s mozaikou si hráli skoro dva měsíce, než konečně odpovídala jejich představám. I když se mozaice samozřejmě věnovali ve svém volném čase, hlavně o víkendech. Stříhat cédéčka je dřina, navíc vždy museli počkat, než lepidlo na už nalepených kusech opravdu zaschne. Tady je celý postup:
- Nastříhejte cédéčka na malé kousky. Budete potřebovat opravdu dobé nůžky. Několik disků si ale schovejte.
- Nalepte vteřinovým lepidlem na zeď větší kusy cédéček a nechte je pořádně zaschnout.
- Mezery vyplňte menšími ústřižky. Některé si pravděpodobně budete muset nastříhat na míru, k tomu využijete odložená cédéčka z prvního bodu.
Fotografie: Pinterest