Pro vytírání podlahy také existují různé fígle. Už naše babičky věděly, proč do vody přidat sůl

Fotografie: Depositphotos

Sůl nad zlato. To už se dávno ví, že bez soli žít nelze. Ovšem nejen kvůli tomu, že je skvělým pomocníkem při vaření, ale dokáže usnadnit i různé domácí práce.

Sůl je klíčovou surovinou pro přípravu pokrmů, dokonce i sladkých. Nejde pouze o to, aby jídlo bylo slané, sůl podporuje chuť jednotlivých potravin, tudíž výsledek není mdlý, ale výrazný, plný chutí. Ovšem stejně jako u octa nebo jedlé sody by byla škoda, kdyby zůstala pouze v kuchyni. Je totiž skvělým pomocníkem nejen při vaření, ale i při úklidu domácnosti. Například je ideální pro mytí podlah.

Přírodní řešení našich babiček

Možná se vám to zdá zvláštní, ale jedná se o přírodní řešení našich babiček, jež běžně aplikovaly sůl do vody a vytvořily si domácí, ale velmi účinný čistič, který navíc nestál mnoho a zároveň byl šetrný k povrchu i přírodě. Nikde žádné stopy po chemikáliích, jichž jsou dnešní čisticí přípravky v obchodech plné.

Ve stravě se důrazně doporučuje snížit spotřebu sodíku, abyste se vyhnuli zadržování vody v těle, nadváze nebo vysokému krevnímu tlaku, ale co se úklidu týká, můžete sůl používat bez omezení. Pomůže vám rychle odstranit nečistoty a rozzářit podlahu leskem a čistotou. Navíc se nemusíte bát poškození.

Výhody použití soli během úklidu

Pokud jde o čištění, výhody soli jsou skutečně úžasné. Nejenže vás zbaví všech otravných chlupů, máte-li domácí mazlíčky, ale rychle odstraní jakékoli druhy skvrn a provoní celý prostor. Sůl totiž snadno zažene nepříjemné pachy, které šíří například kočky nebo psi. Mytí podlah slanou vodou nejen likviduje prach a choroboplodné zárodky, ale přináší do vašeho domova či bytu i příjemnou a zdravou atmosféru.

Fotografie: Pexels

Příprava slané vody

Nejprve si připravte horkou vodu. Nalijte ji do kbelíku a přidejte do ní 2-3 polévkové lžíce soli. Můžete použít i mořskou sůl s vonnými přísadami, která prostředí domu nebo bytu příjemně osvěží a zanechá po sobě krásnou vůni. Při vytírání podlah je důležité věnovat zvláštní pozornost rohům, podlahovým lištám a dalším oblastem, kde se nejvíce hromadí prach. Roztok slané vody umožní povrch bezpečně dezinfikovat a usnadnit tak život alergikům nebo astmatikům.

To ještě není všechno

To ovšem není vše. Sůl má v rukávu spoustu dalších výhod, které ve své domácnosti oceníte. Kromě vaření a úklidu vám například pomůže udržet květiny déle čerstvé nebo rozmrazit mrazák. Stejně tak je skvělým odpuzovačem mravenců, což ocení především ti, kteří bydlí v domě. Brání žloutnutí proutěného nábytku, deodorizuje boty, čistí troubu a odstraňuje skvrny od vína. Seznam by určitě mohl být i o něco delší, ale toto jsou základní a nejlepší možnosti, jak sůl ve své domácnosti využít naplno.

Zdroj: Goodhousekeeping

Jsem absolvent České zemědělské univerzity a už od malička jsem velký kutil. V podstatě vše, co je možné najít v mém... [Více o autorovi]