Žluté poznávací znamení na psím krku: Stužka předává informaci o potřebě prostoru

Fotografie: Depositphotos

Při cestě parkem, městem nebo v hromadné dopravě jste si dost možná všimli psů, kteří někde mají žlutou stužku. Buď jako součást obojku, nebo na vodítku.

Co tato stuha znamená? Jde o kód určený pro lidi, kteří se věnují křížení psů. Slouží pro vytvoření více intimity pro naše psí kamarády. V roce 2012 započala švédská psí behavioristka projekt s názvem Yellow Dog Yellow Ribbon. V překladu „Žlutá stuha pro psy“. Cílem je zvýšit veřejné povědomí o respektu ke zvířatům. Některá totiž nechtějí být rušena ani lidmi, ani dalšími zvířaty. Důvodů je hned několik, jde o tzv. „DINOS“ psy.

Ochrana pro psa i majitele

Zkratka znamená Dogs In Need Of Space, tedy „psi s potřebou prostoru“. Proč vlastně vznikl? Je dosti běžné, že dospělý člověk, dítě či jiný pejskař naváže se psem kontakt, aniž by požádal majitele o svolení. Pro zvíře to může být urážlivé i traumatizující. Právě žlutá stužka má tedy za cíl ušetřit jak psa, tak i jeho majitele podobně trapných situací. Existuje však více důvodů, proč může majitel na svém psovi použít tento symbol. Například minulá zkušenost.

Tedy trauma, které zvíře utrpělo, takže je vůči dalším psům či cizím lidem silně reaktivní. Pes může být také od narození přecitlivělý, nebo se na základě minulých setkání chová ustrašeně. Stejně jako chrání stužka psa, může chránit i jeho okolí. Varuje například před možnou nákazou, případně fenou v říji. Žlutá stužka může značit také asistenčního či jiného psa ve výcviku. Trauma mohou mít za sebou i majitelé, jejichž psi prošli nějakou rvačkou.

Psi štěkají jen na některé lidi a jiné nechávají bez povšimnutí. Jejich chování má jasné vysvětlení

pes hlava
Fotografie: Pixabay

Jak se při setkání zachovat?

Obecně je tedy cílem stužky vyhnout se jakémukoli rušení z okolí. Strach je totiž častým kořenem agresivních psích projevů. Ani pokousání dospělého člověka není nijak neobvyklé. Další stránkou projektu je tak ochrana životů a zdraví jak psů, tak lidí či dalších domácích mazlíčků. Jdete-li tedy někde s rodinou nebo přáteli a narazíte na psa s touto značkou, zachovejte rozvahu. Podle okolností ideálně udržujte od zvířete nějakou vzdálenost.

Zdroj: Santeplusmag

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]