Proč a jak chytat dešťovou vodu – využijte deštivé jaro a ušetřete

V západních zemích je chytré hospodaření se srážkovými a odpadními vodami běžným standardem. Většina dešťové vody končí u nás v kanalizacích a následně odtéká z republiky pryč. Přinášíme vám tipy na odchyt dešťové vody včetně důvodů, proč tak dělat.

Způsobů, jak srážkovou vodu shromažďovat existuje několik. Než se však rozhodnete pro ten či onen způsob je vhodné zvážit, na co budete dešťovou vodu používat a vypočítat její přibližnou spotřebu. Dešťovou vodu lze chytat i na balkóně panelového domu a následně ji použít na zalévání rajčat či jiné zeleniny, bylinek a kytek. Stačí si jen vyrobit malý okap nad vámi a nechat vodu stékat do kanystru.

Dešťová voda má lepší vlastnosti

Každý zahrádkář dobře ví, že déšť představuje zálivku zdarma nehledě na to, že mnohé rostliny jí dají přednost před klasickou zálivkou z kohoutku. Dešťová voda je totiž chudá na soli a měkká. Srážková voda však nemusí sloužit pouze k zalévání zahrady, ale i mytí auta, praní, splachování. S dešťovou vodou tak ušetříte nezanedbatelnou finanční částku za vodu. Budete-li chtít dešťové vody využít i pro svou domácnost (praní, úklid, splachování), bude to chtít nádrž na vodu. Jaké další výhody krom úspory vám z toho plynou? Srážková (dešťová) voda lépe rozpouští prací prostředky, tudíž je na praní vhodnější.

Způsoby zachytávání dešťové vody

Záleží, kolik vody hodláte spotřebovat a na co. Chytat ji můžete do sudů, barelů, plastových zásobníků, jímek, nádrží. Pro uskladnění je ideální chladné místo, kde nedochází k masivnímu rozvoji mikroorganismů.

Součástí podzemních nádrží je rovnou i instalace různých filtrů, které kvalitu vody ještě zvyšují. Filtry mohou být dokonce i okapové. To se vyplatí v momentě, že hodláte dešťovou vodu využít opravdu se vším všudy pro celou domácnost. Zkusit můžete požádat o dotaci. Ministerstvo životního prostředí vyhlásilo nový dotační program – DEŠŤOVKA.

Obrázek: pixabay.com