Zachytávání dešťové vody může vyřešit problémy s vodou v období sucha

Při dešti spade na střechu každého většího domu (chalupy) velké množství srážkové vody. Vody je tolik, že to bohatě vystačí na zalévaní zahrádky a mnohdy dokonce i při zachytávání dešťové vody do nádrže, na užívání užitkové vody v domácnosti. To určitě stojí za zamyšlení. Dešťová voda je měkká a rozhodně je škoda, když končí v kanálu.

K zachytávání dešťové vody stačí snadná úprava stávajících okapů. Do svodu se zabuduje speciální „odbočka“která vodu svede do nádrže, případně do sudu. Jestliže je sud plný a nechcete, aby voda z něj přetékala, klapka svod uzavře a další voda přitékat nebude.

Mimo svodu, který svede srážkovou vodu do sudu nebo jiné nádoby, je potřeba opatřit si sítko, které přefiltruje nečistoty. Pokud byste chtěli vodu využívat i pro domácnost, je zapotřebí čistící filtr. Takovou vodu pak můžete použít třeba na domácí úklidové práce, koupání domácího mazlíčka apod.

Jak chytat vodu do sudu

  • Sud, do kterého dešťovou vodu chcete odchytávat, postavte na podstavec (nejlépe na cementové bloky, cihly), zabráníte tak jeho zarůstání.

  • Instalujte do sudu (nádrže) přepouštěcí klapku, nejlépe na straně odkloněné od domu, případně jednoduchý přepad ze zahradní hadice. Zabráníte tak podmáčení stavby při případném přetečení vody.

  • Na horní část sudu umístěte tkaninu (sítko), která zabrání, aby do vody padalo listí, hmyz a jiné nečistoty.

  • Otestujte celý systém nalitím vody do žlabu z žebříku. Pokud voda nepoteče do připraveného sudu, je pravděpodobné, že se v žlabu nebo svodu nachází nějaká překážka či díra.

Proč se naučit používat dešťovou vodu?

Dešťová voda je nejlepší voda, kterou můžete použít pro své rostliny. Ať už na zahradě nebo v domácnosti. Obsahuje živiny a minerály, které kytkám prospívají, stejně tak ovoci a zelenině. Vzhledem k tomu, že je to voda měkká, je vhodná na praní prádla. Pokud byste si nechali instalovat doma systém pro rozvod dešťové vody, lze ji použít mimo praní i na splachování toalety. Odchytávání dešťové vody z přírodního zdroje nejenže šetří peníze a zlepšuje vaše zdraví, ale také chrání a šetří životní prostředí!

Obrázky: martinfeinberg, wikipedia