Muškáty mají krásné zdravé listy, ale nekvetou podle představ? Existuje pouze 5 příčin

Fotografie: Depositphotos

Muškáty nejsou náročné na pěstování, avšak musíme dodržet několik pravidel, která jsou nezbytná, aby rostliny prospívaly a bohatě kvetly.

Přibližně 80 % všech pelargonií pochází z jižní Afriky. A to je důležitý poznatek. Pokud chceme, aby se jim v našich podmínkách dobře dařilo, musíme jim trochu pomoct nasimulovat jihoafrické podmínky. Zjistíme, že nadměrná zálivka a hnojení jim vůbec nemusí prospívat, jak jsme si mysleli. Pokud se budeme řídit jednoduchými postupy bude se muškátům dařit dobře i u nás.

Zálivka

Často chybujeme v tom, že muškáty zbytečně přeléváme. Tím ohrožujeme jejich kořenový systém hnilobnými procesy. Rostlina pak kořenovým systémem špatně přijímá živiny a v nejhorším případě může zcela uhynout. Muškáty rostou v jižní Africe divoce. A příliš často tam neprší. Rostlinám tedy vyhovuje spíše sušší půda.

Je dobré natáhnout interval mezi jednotlivými zálivkami tak, aby půda měla šanci vyschnout. Pokud si nejste jisti, vyzkoušejte vlhkost prstem. Vložte celý prst do hlíny, pokud na něm cítíte vlhkost, ještě není potřeba muškát zalít, přestože se horní vrstva substrátu zdá vysušená. Během léta by se tedy muškáty měly zalévat asi jednou týdně, pokud neprší.

Fotografie: Freepik

Půda

Muškáty vyžadují propustnou půdu. Nejlepším řešením je rostliny zasadit do substrátu, který je přímo pro ně určený. Pokud si substrát připravujete sami, musí být lehký a kyprý. V jílovitých a bažinatých půdách se muškátu nebude dařit, v těch písčitých je zase bude potřeba častěji hnojit. Květináče musí mít systém na odvodnění. Zasaďte je tedy do nádob, které mají otvory na odvod přebytečné vody.

Málo slunce

Jedním z nejdůležitějších faktorů, které mají na kvetení vliv je sluneční záření. Ideální je, pokud budou mít rostliny alespoň 6 hodin slunečního svitu denně. Stačí i pokud budou na plném ranním slunci a odpoledne ve stínu. Pozorujte tedy, zda má muškát skutečně dostatek slunečních paprsků, pokud ne, přemístěte jej na plné slunce. Brzy vykvete.

Přehnojení

Muškáty nejsou náročné na živiny. Není potřeba je často hnojit. Pokud jim totiž dodáváme víc živin, než je potřeba, rostlina bude vyhánět nové listy. Bude sice pěkná a vypadat zdravě, ale nebude investovat energii do kvetení. Zvlášť jedná- li s o hnojiva s vysokým obsahem dusíku. Hnojte tedy pouze jednou za čtrnáct dní a to hnojivem, které má vyváženou skladbu prvků: dusík, fosfor, draslík.

Fotografie: Freepik

Chladné teploty

Na jaře a na podzim může být nekvetení muškátů způsobené i nízkými teplotami. Rostlina potřebuje ke kvetení několik nocí, kdy teplota neklesne pod 12 °C. Na jaře, než ji přemístíte trvale ven, rostliny alespoň dva týdny otužujte.

Vyneste je na pár hodin při teplém počasí a na noc je ukliďte do tepla. Vyhnete se tomu, že rostlina utrpí teplotní šok. Ten může způsobit, že se zarazí kvetení až na několik týdnů. Na podzim už nezbývá, než muškáty přesunout do místnosti a těšit se z květů ještě chvíli na okenním parapetu.

Zdroj: Gardenerreport

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]