Skvělý způsob pěstování brambor na zahradě. Osvědčený postup starých zahrádkářů zaručí bohatou úrodu i jen z několika málo metrů čtverečních

Fotografie: Freepik

Brambory jíme prakticky všichni a v Čechách se jedná o jednu ze základních surovin, bez kterých se neobejde žádná rodina. Máte-li trochu místa, můžete si je sami vypěstovat doma. Jak na to?

Téměř každý druhý člověk má letní chatu, zahradu nebo pozemek, na kterém může každý rok pěstovat ovoce a zeleninu. Jednou z výsadbových plodin jsou také brambory. Každý by měl vědět, jak je pěstovat a zvláštnosti jejich pěstování. Nebojte se, nepotřebujete žádný obrovský lán pozemku. Stačí, když si vyznačíte část zahrady, na které se zasadíte. Pro rodinnou spotřebu to bude zaručeně stačit a nebudete je muset kupovat, alespoň po nějakou dobu v roce.

Jak byste měli postupovat?

Optimální doba pro výsadbu brambor do země jsou poslední dubnové dny nebo první dny v květnu. Před tímto obdobím se nedoporučuje pěstovat plodiny venku. Vaše semena budou v chladné půdě trpět a mnoho z nich s největší pravděpodobní zemře jen z důvodu chladu. Proto stojí za to si počkat na dobu, kdy se půda zahřeje alespoň na 10 stupňů. Dříve to jednoduše nemá smysl.

Fotografie: Freepik

Dva týdny před výsadbou zahřejte hlízy brambor a odstraňte z nich bílé klíčky. Rozložte semena v tenké vrstvě na jakýkoli povrch. Semena jsou připravena k pěstování, když na nich uvidíte zelené výhonky. Po uplynutí této doby přepravky na brambory přikryjte prodyšným materiálem propouštějícím světlo. Přesuňte semena připravená k výsadbě na světlé, ale přitom chladné místo. Tam je nechte odpočívat celé dva týdny.

Výběr hlíz je klíčový

Následně musíte pečlivě zvážit výběr semen pro výsadbu. Pamatujte, že pokud chcete zasadit středně velké hlízy, jedná se o vzorky, které mají vysokou tendenci růst v oslabené rostliny. Existují dvě vhodné možnosti, jak a jakou velikost zasadit. Nejprve dejte několik malých kousků do výsadbového otvoru. Ve druhém kroku odřízněte velké hlízy tak, aby na jejich povrchu byly alespoň dva až tři výhonky.

Fotografie: Freepik

Pokud nemáte příležitost na podzim vysadit bramborové hlízy na semena, neměli na sebe být naštvaní. Použití čerstvých bramborových semen při výsadbě několikrát zvyšuje jejich konečného množství. Je třeba poznamenat, že tímto způsobem výsadby bude vaše rostliny ovšem klíčit pomaleji.

Poslední tip

Spočítejte si hloubku a vzdálenost mezi otvory podle typu půdy, kvality sadby a vlhkosti. Nejlepší způsob, jak zasadit semena, je vzdálenost mezi otvory 70 – 80 centimetrů a hloubka by měla být polovina dlaně dospělého. Když se na zemi objeví výhonky o velikosti 10 centimetrů, zasypte je dvakrát nebo třikrát půdou. Tento postup vám umožní získat silný kořenový systém plodin.