Proč věnovat zvýšenou pozornost praní pleteného oblečení. Málokdo ví, na co si dávat pozor a čemu se vyvarovat

Fotografie: Freepik

Praní prádla není žádná věda, ale je nutné dodržovat několik základních doporučení, aby oděvy mohly dlouho sloužit a nedošlo k poškození vláken. Čisté a voňavé prádlo je také nejlepší vizitkou, proto je nutné věnovat pozornost při praní různých druhů tkanin.

Jak prát, aby oděvy a textilie dlouho sloužily svému účelu? Především je nutné zohlednit materiály a barvu při třídění prádla, ale důležité je také sledovat štítky s doporučeními od výrobců daného produktu s návodem na praní. Jsou však materiály, které vyžadují specifickou péči. Především pletené nebo háčkované tkaniny jsou citlivé na předpírku, praní, ale také máchání nebo sušení. Jak se o tyto materiály starat a být stále jako ze škatulky?

Obecné doporučení pro praní pletených věcí

Pletené zboží vyžaduje péči, která zohlední citlivost těchto materiálů. Především by se pletené věci neměly prát příliš často, protože mohou ztratit svůj vzhled a formu, což platí pro pletené i háčkované oblečení. Vždy zohledněte materiál, ze kterého je daný výrobek vyrobený, všechny údaje jsou uvedeny na štítku. Odolné skvrny odstraňujte pomocí předpírky nebo namáčení ve vodě s práškem po dobu 15 minut před praním. Veškeré toto prádlo perte obrácené naruby. Na co dalšího dbát při praní pletených věcí?

  • Perte ručně, případně na program jemné prádlo.
  • Používejte tekutý prací prostředek, který je určený pro praní jemného prádla.
  • Perte na nižší teploty, přibližně na 30 °C, aby nedošlo k deformaci vláken.
  • Perte bez ždímání, případně odstředění nastavte na krátkou dobu a na nejnižší otáčky.
Fotografie: Freepik

Vlna a vlněné prádlo

Vlna je citlivá na vodu i prací prostředky, proto zvažte, zda je nutné časté praní, případně volte variantu ručního přeprání. Při praní vlny nepoužívejte mýdlo na prádlo, ale využijte kyselých čisticích prostředků, přidejte lžíci octa nebo citronové šťávy. Dále přidejte lžíci glycerinu nebo balzámu na vlasy a je vhodné před praním prádlo namočit. Oděvy, které doplňuje kožešina nebo semiš, nechte chemicky vyčistit.

Přírodní příze

Odlišná péče je také u hedvábných, lněných nebo bavlněných přízí. Hedvábné výrobky bývají vyrobeny ze smíšených surovin, je vhodnější chemické čištění, případně lze prát ručně v teplé vodě s přidáním lžíce amoniaku. Využít lze speciálních pracích gelů. Naopak bavlna snese teploty od 40 do 60 °C, bavlněné oblečení snese i častější praní za použití k tomu určených pracích prostředků a gelů. U fleků nebo více znečištěného prádla lze použít odstraňovače skvrn. Kvalitní bavlna i při častém praní neztrácí svůj vzhled a tvar.

Fotografie: Freepik

Umělé příze

Výrobky z umělých přízí jsou často levnější a trvanlivější. Viskóza a další umělé materiály se přidávají k přírodním vláknům, protože se tak kombinují jejich nejlepší vlastnosti. Viskózové nebo akrylové výrobky je dobré prát v pracím vaku, aby nedošlo k deformaci vláken a perte na 30, max. 40 °C na prací program k tomu určený, jedná se o jemné praní nebo syntetika. U termoprádla nebo sportovního oblečení se nedoporučuje použití aviváže, mohlo by dojít k poškození funkčních vláken. Prádlo je vhodnější sušit ve vodorovné poloze.

Ručně pletené oblečení

U citlivých a ručně pletených věcí volte raději ruční praní před prvním nošením i později, v případě praní v automatické pračce volte programy s teplotou do 30 °C a nepoužívejte běžné prací prostředky, které by mohly vlákna zdeformovat, volte prací gely bez enzymatické složky. Raději neždímejte nebo nastavte kratší odstřeďování ne nejnižší otáčky. Sušte ve vodorovné poloze, nesušte na slunci nebo na radiátoru, nedoporučuje se ani zavěšení na ramínko. Pletené oděvy nekartáčujte a nežehlete při vysokých teplotách.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]