Staré struhadlo si můžete sami nabrousit nebo překvapivě využít i jinak než v kuchyni

I když struhadlo nepoužíváte v kuchyni příliš často, obdobně jako nože se také opotřebovává a časem se otupí. Paradoxní je, že nejprve si toho všimnete tehdy, když potřebujete nastrouhat měkké potraviny jako je např. sýr, máslo nebo vejce. Potraviny, které nemají dostatečně tuhou konzistenci, totiž potřebují k nastrouhání velice ostré čepele.

Co však dělat, když se struhadlo otupilo? Máte ho možná po mamince nebo po babičce a chcete ho dále používat, už třeba jen z toho důvodu, že moderní struhadla, která se dnes prodávají, na vás možná nepůsobí tak, že budou tak odolná a spolehlivá jako bylo to vaše.

Struhadlo jako nové

Řešením, jak struhadlu navrátit jeho původní vlastnosti, je pokusit se je naostřit, abyste je mohli i dále používat tak jako dosud.

Pokud máte klasické „stojánkové“ struhadlo, je nejprve třeba ověřit, zda jsou jednotlivé strany ve správném úhlu ke středové ose, který je 30 stupňů. Pokud je nějaká strana vychýlená nebo naopak směřuje dovnitř, vyrovnejte ji.

Poté je na řadě samotné ostření, pro které můžete použít např.

  • kulatý pilník, jehož obvod umožní vsunutí do otvorů struhadla, nebo
  • ostrý smirkový papír.

Při práci je vždy nutné dbát na bezpečnost a chránit se nejlépe pracovními rukavicemi.

Pokud už ale vaše struhadlo dosloužilo svému původnímu účelu, nezoufejte. Představivosti se meze nekladou a určitě budete moci svého oblíbeného kuchyňského pomocníka využít i jinak. Přinášíme pár tipů, jak na to.

Stojánek na šperky

V předchozí části článku jsme struhadlo brousili, tady naopak potřebujeme docílit opačného efektu, aby při manipulaci s ním nedošlo k nechtěnému poranění nebo např. poškození oděvu. Struhadlo rovněž zbavte případné rzi. Poté jej můžete nabarvit oblíbenou barvou a případně přidat i nožičky. Do otvorů ve struhadle lze věšet náušnice a kolem držadla můžete umístit např. náhrdelníky.

Stojánek na tužky

Pokud máte děti, které rády kreslí, můžete ze struhadla vyrobit netradiční stojánek nebo držák na tužky a pastelky, který otočený dnem vzhůru připevníte ke zdi. Děti si ho mohou i samy namalovat a podílet se tak na výzdobě vlastního pokoje.

Svícen

Šikovně lze struhadlo využít také jako netradiční svícen, kdy světelný zdroj umístěný uvnitř vrhá díky otvorům strukturovaný stín. Takto upravená a různě namalovaná a ozdobená struhadla lze i kombinovat, což vytváří ještě lepší efekt.

Základ pro totem

Vzhledem k otvorům lze ke struhadlu snadno připevnit další díly a součástky a vyrobit tak např. totem ve tvaru sovy. Fantazii opět můžete pustit na plno, totem může buďto stát na základně nebo na připevněných nožičkách nebo může být vyroben jako závěsný, a to jak pro ozdobení interiéru, tak exteriéru, např. terasy nebo zahradního posezení. Kombinovat lze samozřejmě i použité materiály, nemusí se zdaleka jednat jen o kov.

Držák na kuchyňské náčiní

Struhadlo nemusí opustit kuchyň, a přesto najít jiné využití. Může se z něj stát stojan např. pro vařečky a jiné kuchyňské potřeby. Aby byla kapacita stojanu větší, je vhodné zkombinovat dva či více struhadel a ideálně je připevnit ke středovému stojanu, který může být i otočný. Takový výrobek však už vyžaduje větší zručnost. Pokud budete stojan barvit, nezapomeňte na to, že půjde o výrobek přicházející do kontaktu s náčiním používaným při přípravě jídel. Z tohoto důvodu je nutno používat takové spojovací materiály a barvy, které nebudou toxické.

Fotografie: Pinterest, Depositphotos

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]