Několik jednoduchých tipů, jak správně udržovat tmavé prádlo, aby vám nevybledlo

Fotografie: Freepik

Tmavé prádlo je zrádné v tom, že při nesprávné péči může hodně rychle vyblednout. S dnešními tipy se tomuto problému vyhnete.

Jednoduché, efektivní a cenově dostupné tipy pro správnou péči o tmavé a černé prádlo. To je téma, kterým se dnešní článek bude zabývat. Přeci jen, když si koupíte nový tmavý kousek, určitě nestojíte o to, abyste ho mohli po několika vypráních vyhodit. K tomu je ovšem potřeba se snažit o prádlo pečovat tak, jak se má, a to někdy není úplně jednoduché.

Ne všechny tipy vám výrobce uvede

Pokud se chystáte prát černé, hnědé nebo jinak tmavě zbarvené prádlo, vždy byste měli udělat jednu věc. Tou je obrácení každého kusu oblečení naruby. Tímto způsobem chráníte vlákna, zabráníte vzniku žmolků a prodloužíte životnost barvy. Tento krok byste u praní tmavých věcí neměli nikdy vynechat a je důležité na něj myslet. Dalším podstatným bodem, který se musí plnit bez výjimky, je nemíchat tmavé prádlo s jinými barvami.

Fotografie: Freepik

Sice to je jasné většinou každému, ale žádný učený z nebe nespadl – takové míchání tmavých barev se světlými může mít katastrofální následky. V pračce se prádlo bude o sebe vždy otírat, a tím vzniká riziko poškození. Přeci jen je ale lepší, když se otře černé tílko o stejně barevné tričko, než kdyby se střetlo se žlutou sukní.

Nejdůležitější je se vyhýbat velkému teplu

Dalším užitečným tipem je použití výrobků, které se přímo specializují na udržení intenzity černé barvy. Pokud nejsou dostupné ve vašem okolí, můžete je nahradit bílým octem. Ten je o mnoho levnější a kromě udržování barvy je i přírodním změkčovačem. Všechny tyto tipy můžete vždy spojit s tím, že budete prát na krátký cyklus při nízké teplotě. Tím ochráníte vlákna vašeho tmavého prádla, a ty nebudou mít tendenci jen tak vyblednout.

Fotografie: Pixabay

Hůře zašpiněné oblečení můžete nejdříve přeprat ručně, a tím ho zbavit největších nečistot. Po doprání nedávejte nikdy tmavé kusy do sušičky. Bez ohledu na roční období upřednostněte čerstvý vzduch, je totiž tou nejlepší volbou. I tady ale musíte být opatrní, jelikož na přímém slunci vám prádlo také vybledne.

Zdroj: Pleinevie