Zahradní nábytek v dobré kondici: Péče a ochrana posezení zvedne grilování na vyšší úroveň

Fotografie: Depositphotos

Zahradní nábytek bývá vyráběn z odolných materiálů, které mimo jiné zajistí i jeho pomalejší stárnutí. Správnou péčí nicméně můžete jeho odchod do důchodu ještě oddálit.

Syčení masa na grilu, omamná vůně koření, drink, který svlaží hrdlo, čerstvý chléb drobící se pod rukama… Letní grilovačky s přáteli zkrátka umí naplnit všechny naše smysly. A aby to tak zůstalo co nejdéle, je potřeba udržovat v kondici i zahradní nábytek, jenž podobná shledání umožňuje.

Vždy je potřeba dát na výrobce

Výrobce či prodejce by vám vždycky měl sdělit, jak se o zahradní nábytek starat, aby zůstal fit co nejdéle. Bohužel ne vždy se tak ale děje, ať už proto, že kupující se opomene zeptat, nebo to prodejce zkrátka a dobře ani neví. Zahradní nábytek však bývá velmi namáhaný, což je potřeba při jeho údržbě zohlednit.

Zahradní nábytek se zpravidla vyrábí z odolného materiálu tak, aby vydržel rozmary počasí. I přes to ale můžete po nějaké době vidět, že ač čas hlodá pomalu, hlodá jistě. Základem tak je, ať jde o nábytek dřevěný, kovový, ratanový či jiný, udržovat ho v čistotě. Nejlépe to jde vysokotlakým čističem, který pouhou silou vody dokáže odstranit i silnou špínu. S drobnějšími nečistotami si poradí i namočený hadřík. Co ale dál?

Ošetřujte svůj nábytek správně

Nejvíce pozornosti, a nejen té pochvalné, si určitě zaslouží nábytek ze dřeva. Ten byste měli několikrát během sezóny natřít speciálním olejem. Zajistíte tak vyšší rezistenci dřeva nejen proti slunci a vlhku, ale také proti plísním. Pravidelně také dotahujte povolné šroubky. Kovový nábytek je oproti tomu náchylný na rez. Pokud nějakou na nábytku objevíte, místo ošetřete smirkovým papírem a natřete odpovídající barvou.

venkovní posezení
Fotografie: Freepik

Nábytek je vhodné chránit proti slunci, které už po krátké době může do nábytku vytlačit svůj cejch. Podobně také déšť či silný vítr. Když tedy zahradní nábytek aktivně nevyužíváte, je lepší ho schovat. Obecná doporučení radí pořídit si speciální obaly, do nichž můžete nábytek schovat i v zimě. Vhodnější jsou potahy neigelitové, které mohou zadržovat vlhkost a především v případě dřeva mu spíše uškodit.

Zdroj: Virali

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]