Příliš silná jednorázová dávka hnoje, která je plná nejrůznějších látek, může rostlinám paradoxně uškodit. Místo zlepšení úrody tak možná dosáhnete přesně opačného efektu. Řešení je přitom poměrně jednoduché a spočívá ve správném dávkování i načasování aplikace hnojiva klidně přímo ve formě hnoje.
Organická hnojiva pro doplnění důležitých minerálů
Už poměrně dávno je známé, že rostliny potřebují dostatek živin v půdě. Jedině v takovém případě totiž mohou nabídnout maximální možnou úrodu. Bez pravidelného hnojení se navíc výnosy postupně snižují, protože se půda stává chudší právě na některé klíčové látky, které rostliny odčerpávají. Řešením pro jejich doplnění je pravidelné hnojení.
Jaké minerály jsou pro rostliny hlavně důležité?
- Dusík
- Vápník
- Draslík
Skvělá síla organického hnojiva
Použití minerálního hnojiva je možná trochu jednodušší, ale nedokáže nabídnout takovou sílu a výhodu v porovnání s organickým hnojivem například ve formě hnoje. Zde se totiž nachází nejenom vydatná směs minerálních živin, ale také celá řada dalších látek, které pomáhají s rozkladem živin na jejich více dostupné formy. Hnojení totiž slouží nejenom pro samotné rostliny, ale také pro podporu půdních procesů.
V takovém případě pracují mikroorganismy a nejrůznější chemické reakce správným a vyváženým způsobem. Půda si tak udržuje svou schopnost poskytování živin a například i vhodnou drobtovitou strukturu pro zajištění optimálního poměru vzduchu a vody pro kořeny. Pokud tak máte k dispozici přírodní trus a hnůj, který můžete využít pro svou zahradu nebo políčko, určitě na nic nečekejte.
Jaký druh hnoje vybrat?
Lepší nějaký hnůj v porovnání s vůbec žádným. Nejlepší variantou je koňský hnůj, který obsahuje vyváženou porci živin a zároveň není příliš silný. Snadnou a hlavně bezproblémovou aplikaci oceníte u kozího nebo králičího hnoje, který je v podstatě ve formě předpřipraveného přírodního granulátu. Velmi bohatým zdrojem dusíku je kravský hnůj, kde však pro správnou reakci musíte navíc přidat i slámu a hnojit až touto výslednou směsí. Samozřejmě možnosti výběru vhodného hnoje jsou většinou limitované tím, co je zrovna k dispozici.
Způsob aplikace hnoje
Dalším klíčovým bodem úspěšného a efektivního hnojení je vhodně zvolený způsob aplikace hnoje. Pro zachování dusíku je potřeba okamžité zapravení do půdy v podobě zaorání. Příliš silná dávka na jaře však může poškodit kořeny rostlin.
Skvělým způsobem, jak hnůj přetvořit ve skvěle využitelné hnojivo tak zůstává kompostování. V rámci kompostu proběhnou některé důležité a složité chemické procesy, jejichž výsledkem bude organická hmota výborně využitelná pro rostliny a se schopností uložit se do půdy i na horší časy.
Hnůj jako forma mulčování
Speciálním způsobem aplikace hnoje pro rostliny je mulčování. V rámci tohoto procesu zakryjete vrchní vrstvu půdy nově aplikovaným hnojem. Jde o skvělý způsob pro přihnojení ovocných keřů, stromů a k některým druhům zeleniny. Určitě hnůj přidejte i na nově vytvořený záhon, který máte v plánu osázet. Podpoříte tím vytvoření dostatečně pestré zásoby všech potřebných živin pro úspěšný start nové výsadby.
Výhody mulčování:
- Ochrana půdy před vysycháním
- Aktivní doplňování živin
- Důležitá výživa pro půdní mikroorganismy
Umístěte hnůj na vybraná místa
Hnůj nutně nemusí být rozmístěn úplně všude. Jde hlavně o vyživení ploch v blízkém kontaktu s pěstovanými rostlinami. Určitě se tak vyplatí zvolit jednoduchou, ale přesto osvědčenou metodu, kdy si hnůj připravíte do kbelíků a umístíte pouze ke kořenům vybraných rostlin. Díky tomu danou porci lépe a snadněji zapravíte a nebudete zbytečně hnojit místa, kde stejně rostou plevelné rostliny.