Holandská společnost údajně jako první, postavila dům z konopí (technické konopí). Ovšem pravdou je, že dům z konopí za 800 tisíc zkusil postavit i muž z Litoměřicka, již v roce 2009, ale protože mu úřady i policie tloukli přes prsty, nemohl dodržet svůj původní plán. Ať je to tak či onak, pravdou je, že takový dům vznikl a má mnoho výhod. A dle našeho pátrání není ani první a domníváme se, že ani poslední-
Nepopíratelnou výhodou je trvanlivost, vysoká izolační schopnost, ale dokonce i odolnost vůči zemětřesení a hlavně – cenová dostupnost. Dům z úvodního obrázku je postavený z konopí a nachází se cca 250 km od Amsterdamu.
Konopný beton – hempbet
Pro stavbu domu se konopí smíchá s vodou a lepidlem, až vznikne „konopný beton“, známý také jako „hempbet“anebo „hempcrete“. Vlastnosti tohoto stavebního materiálu jsou výhodné, protože stavby netrápí plísně, konopný beton je recyklovatelný a má vysokou zvukovou i tepelnou izolaci. Konopí je pěstováno pro mnoho využití, včetně průmyslového, kdy je možné z něj vyrábět papír, biopalivo apod.
Konopí jako skvělý zdroj příjmu pro zemědělce
V severní části Nizozemska, kde se tradičně pěstovaly především brambory a řepa, se stalo pěstování konopí dalším zdrojem příjmů pro zemědělce. Sklizeň konopí zajišťuje společnost Dun Agro, a ta začala vyrábět konopný beton. Tato směs dřevnatého jádra konopných vláken, vody a lepidla je lisována a vyrábí se z nich prefabrikované díly a profily pro domy. Konopí je považováno za velmi atraktivní stavební materiál, zejména pro již zmiňované izolační schopnosti, což vede k nižší spotřebě energie.
Konopí je pro zemědělce velmi zajímavou rostlinou, která rychle roste a potřebuje jen málo hnojiv a pesticidů. Jeho kořenový systém zlepšuje stav půdy tam, kde roste. Konopnými domy se zabývala a zabývá nejedena společnost napříč celým světem, takže je docela možné, že takových staveb bude houfně přibývat.
Obrázek: myce