Účinné hnojivo, které si snadno připravíte i doma, vám zajistí bohatou úrodu rajčat. Ta navíc budou tak chutná, že příště již nepoužijete nic jiného.
Rajčata patří mezi plodiny velmi náročné na dodávané živiny. Ty, společně se slunečním zářením, kvalitní půdou, optimální teplotou a dostatečnou zálivkou, zaručují velké, šťavnaté a sladké plody. Abyste zvýšili obsah živin v půdě, vyplatí se rajčata v sezóně přihnojit. K tomu vám skvěle poslouží organické hnojivo, které si můžete připravit i doma. Jedná se o obyčejný dřevěný popel, který však s vašimi rajčaty udělá neobyčejné věci.
Šťavnatá a chutná rajčata můžete mít i vy
V uplynulém červenci jste jistě věnovali rajčatům láskyplnou péči a pečlivě jste je zaštipovali a zalévali. Zálivka je důležitá zejména pro správně šťavnatá rajčata, proto na ni nezapomínejte i nadále, ačkoliv hlavní sezóna rajčat již dávno začala. Abyste si vypěstovali co možná nejchutnější rajčata, nezapomeňte je pravidelně hnojit, přičemž použít můžete i organické hnojivo, které si jednoduše vyrobíte sami doma.
Jednou z variant je výroba hnojiva ze směsi popela, jedlé sody a kvasnic, kdy do desetilitrové konve nalijete patřičné množství vody, do něhož přisypete sklenici dřevěného popela, rozdrobíte jednu kostku kvasnic a vmícháte deset lžic jedlé sody. Po chvilce míchání můžete začít hnojivo aplikovat. Zalévejte jím rostliny jednou za týden, přičemž každá sazenice bude k optimálnímu zásobení živinami potřebovat půl litru této směsi.
Popelem lze hnojit různými způsoby
Nejběžnější způsob hnojení za pomoci popela je jeho přímá aplikace na půdu, kdy byste měli dodržovat dávkování půl až dva kilogramy dřevěného uhlí na plochu deseti metrů čtverečních. Jinou variantou je jeho přimíchání do kompostu, čímž ho obohatíte o některé živiny. V tomto případě vmíchejte tři až pět kilogramů na plochu o jednom metru čtverečním. Po posypání popelem je potřeba půdu vždy dobře zalít – zajistíte tím její dostatečné prokypření.
Z popela si můžete také připravit různé směsi, kterými budete kýžené plodiny přihnojovat jednou týdně. Kromě té uvedené výše vyzkoušejte výluh ze směsi bylin (jetele, jitrocele a kopřivy), který necháte týden odstát a do něhož přimícháte 300 gramů popela. Výluh zřeďte s vodou v poměru 1 : 10 a aplikujte ho. Rostliny vám svými velkými a sladkými plody poděkují zejména za vysoký přísun draslíku, fosforu a vápníku.
Zdroj: GardeningKnowHow