Prodlužovačka je nepochybně velmi užitečným nástrojem. Jakmile je ale přetížena nebo jinak nesprávně použita, stává se rizikem. A pak už není daleko ani k požáru.
Na všech prodlužovacích kabelech najdete po straně štítky uvádějící maximální možný výkon ve wattech (W), jaký jsou schopny podporovat. Nezapomeňte se o tom informovat před koupí jakéhokoli takového prvku. Je také na místě uvědomit si výkon zařízení, která na něj chcete připojit. Jakmile se ukáže, že jsou energeticky náročnější, rozhodně je nezapojujte. A už vůbec se nesnažte provádět nějaké další domácí vychytávky, riziko je tu vždy.
Chladnička
Je nabíledni, že lednice patří k nejnáročnějším elektrospotřebičům, navíc „žere“ proud po celou dobu svého provozu. Dokáže spotřebovat až 500 kWh za jeden rok. Nikdy ji nezapojujte přes prodlužovačku, totéž platí pro mrazák.
Přídavné topení
V chladných měsících nebo za deštivého počasí je topení navíc vždycky příjemné. Nezapomeňte ho ale zapojit přímo do zásuvky, nikoli do prodlužovačky. Vyhnete se tak celkem spolehlivě přetížení a také zbytečnému zahřívání navíc.
Pračka
Pračka spotřebuje například ve Francii průměrně 191 kWh za kalendářní rok. Jestli se chcete vyhnout jakémukoli případnému riziku, rozhodně ji zapojujte přímo do zdi. Ten samý postup platí i pro stále populárnější sušičku.
Mikrovlnná trouba
Tato trouba spotřebuje v průměru 90 kWh za kalendářní rok. Její obvyklý výkon je 1 000–1 500 wattů. Při těchto číslech je rozhodně lepší nezapojovat ji do prodlužovačky.
Kávovar
Vypadá sice nenápadně a člověk by si řekl, že toho zase tolik nedělá. Ale i tento pravidelný společník je na energii poměrná náročný. Jeho odhadovaná roční spotřeba je 165 kWh. Jeho přímé zapojení do zásuvky je proto zcela na místě.
Topinkovače
Další doplněk mnoha snídaní. Při jeho pravidelném použití v rozmezí asi 10 minut týdně dovede tento přístroj „sežrat“ 500-1 000 kWh za 1 rok. Stejně jako u kávovaru ho tedy zapojte přímo do zásuvky.
Další prodlužovačky
Velmi populární a současně zhoubná metoda řešení atypických situací. Platí to i při přibírání nových spotřebičů tam, kde jste se zatím obešli jen s pár kousky. Ale pokud vás právě toto nastavování napadne, zapomeňte na ně. V mnoha případech je tak skutečně překročená bezpečná mez výkonu a riziko požáru nebo zranění proudem se výrazně zvyšuje.
Co dalšího mít u prodlužovaček na paměti?
Je kabel vybaven tlačítkem pro vypnutí a zapnutí? Rozhodně ho nezapomeňte vypnout na noc, nebo když nejste doma. Je však třeba se ujistit, že se zapojené přístroje obejdou bez proudu. Omezíte tak riziko požáru a současně redukujete účty za elektřinu. Stejně tak se zbavte starých modelů kabelů či kusů s jakýmkoli poškozením. Právě tyto staré a mnohdy podomácku vyspravované kusy jsou příčinou mnoha nehod i likvidace přístrojů.
Zdroj: Newsmag