Drtivá většina Čechů netuší, že tyto spotřebiče „žerou“ v domácnosti zdaleka nejvíce elektřiny

Fotografie: Depositphotos

Domácnosti dnes využívají řadu spotřebičů, z nichž většina je připojena k elektrické síti. Tím největším žroutem elektřiny je ale spotřebič, u kterého byste to nečekali.

Dokázali byste vůbec spočítat, kolik elektrických „závisláků“ doma máte? Spotřebiče, které bez ustání zásobujete ze sítě, vás přitom stojí v součtu nemalé peníze. A jeden z nich je doslova králem mezi všemi. Tipnete si který?

Spotřeba elektřiny neklesá

Televize, pračka, elektrický zubní kartáček, lednička, mobilní telefon, počítač, bojler… To je jen menší výčet spotřebičů závislých na dodávce elektřiny. A rovněž věcí, na kterých jsme závislí my. Portál ČEZ uvádí, že i přes snahu šetřit drahými energiemi a chovat se tak ohleduplněji i k životnímu prostředí spotřeba elektřiny neklesá. Průměrná česká domácnost podle odhadů spotřebuje asi 3 MWh elektřiny za rok.

A to i v případě úsporných opatření, kterými se většina domácností začala řídit. Drahá elektřina donutila Čechy hlídat si spotřebu či šetřit odpojováním spotřebičů ze sítě, jak jsme ostatně radili i na BydlímeÚtulně. Některé přístroje, jež ke svému stávajícímu životnímu stylu potřebujeme, ale nejde jen tak odpojit. A proto není od věci vědět, které z nich platí za největší „sosače“ elektřiny, a tedy i odsávače peněz z vaší kapsy.

Trh s elektřinou projde těmito zásadními změnami, které budou mít vliv na každého z nás

Když první místo není výhra

Žebříček začneme těmi „vyžírkami“, jejichž spotřebu můžete do jisté míry ovlivnit. Jde třeba o televizi, jejíž provoz několik hodin denně vyjde asi na 500 Kč za rok. Počítač či notebook jsou na tom podle webu DomekIOgrodek podobně, za ně zaplatíte víc jen o pár korun. Poté jsou tu ale spotřebiče, které potřebují výživu elektřinou neustále.

Indukční varná deska
Fotografie: Piqsels

Lednice vás tak vyjde na něco málo přes 1 000 Kč ročně, spotřeba trouby, která je průměrně používaná jednou denně hodinu, je pak třeba dvojnásobná. I přesto nemá na pomyslného výherce. Na smutném prvním místě se totiž umístila indukční varná deska – za půlhodinovou práci každý den vás za rok vyjde na téměř 3 000 Kč. Při jejím výběru se tak opravdu vyplatí investovat do úsporného modelu.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*