Zavírání dveří do ložnice a dětského pokojíčku vám může zachránit život

Většina lidí spí s otevřenými dveřmi do ložnice a pokojíčku, protože jim to přijde bezpečnější, a také proto, že mají lepší kontrolu nad děním v domácnosti. Tento fakt se týká asi 60 % domácností. Pokud i vy necháváte otevřené dveře, nenechte si ujíst dnešní článek.

Zavírání dveří do ložnice či dětského pokojíčku vám může zachránit život v případě požáru. Uzavřené dveře zpomalí šíření plamene, omezí toxický kouř a zlepší hladinu kyslíku včetně snížení teploty. S rostoucím využitím syntetik jak v domácnosti, tak při výstavbě by vám zavírání dveří mohlo skutečně zachránit život. Průměrná doba šíření se ohně v domácnosti se v posledních desetiletích zhoršila ze 17 minut na pouhé 3 minuty. To vše díky hořlavým materiálům a současným otevřeným půdorysům. Většina lidí spí s otevřenými dveřmi, protože se domnívá, že je to bezpečnější. Je to však přesný opak toho, co doporučují hasiči. Na popud rostoucích tragédií se rozhodl výzkumný institut udělat pokus. Podívat se na něj můžete v přiloženém videu.

Detektor kouře + chůvička

Cílem kampaně bylo ukázat, jak mohou zavřené dveře zachránit lidské životy. Naučte se tedy na noc dveře zavírat nejen do ložnice, ale i dětem v pokojíčku. Vhodné je také zvážit instalaci detektoru kouře a oxidu uhelnatého. Dětem vysvětlete, proč je vhodné na noc zavírat dveře a ještě něco…každá domácnost by měla mít vytvořený plán úniku a jak se v takové situaci zachovat.

Pokud chcete mít kontrolu nad tím, zda jsou vaše děti v pokojíčku v pořádku, pořiďte si detektor zvuku. Ten nemusíte používat pouze v případě zcela malých dětí, ale i tehdy, chcete-li mít větší jistotu, že za zavřenými dveřmi je dítě v pořádku a nic mu nechybí.

Obrázek: pixabay