Rostliny, které za žádných okolností nevysazuje vedle rajčat. Nesnášejí se a budou trpět

Fotografie: Depositphotos

Pěstování rajčat není náročnou záležitostí, pokud víte, jak na to. Je ale také důležité dbát na to, co v okolí rajčat sázíte, protože ne vždy to může být ideální.

Keře rajčat jsou rostliny, které vyžadují pozornost. Pokud jim nezajistíte vhodné podmínky, můžete se stát, že je úroda špatná a samotné rostliny neprospívají. Se zajištěním úrody se však nemusíte namáhat, protože záruku poskytuje dostatečný přísun vody a solidní dávka slunečního záření. Bohužel i tehdy může něco překazit vaše plány. Stačí, když rajčata napadnou choroby nebo škůdci. Zahradní katastrofy může způsobit i nevhodná blízkost jiných záhonů. Proto je dobré si ověřit, co vedle rajčat nelze vysadit a jaká společnost jim prospěje.

Nejhorší společnost pro rajčata

Co by se nemělo sázet vedle rajčat? Za prvé jim rozhodně neprospívají rostliny, které patří ke stejnému druhu, tedy například lilek, brambory nebo papriky. Ačkoliv všechny tyto rostliny patří do stejné skupiny, je tato asociace nežádoucí. Proč je tomu tak? Předně kvůli tomu, že s růstem a dozráváním si začnou velmi silně konkurovat a „kradou“ si z půdy cenné živiny, a to rostlinu výrazně oslabuje. Kromě toho také hrozí masivní plísňová a parazitární onemocnění, která se mohou rychle šířit.

Není to však jediná společnost, která může být hrozbou pro rajčata na zahrádce. Ukazuje se, že kombinace této zeleniny s okurkami není nejlepší. Okurky sice nebudou přijímat živiny přítomné v půdě, ale bujná stébla rostoucí vedle rajčat dokážou růst tak, že budou krást vodu a vzácné sluneční paprsky, bez kterých si obě rostliny se záhony vůbec neporadí. Rajčata mohou také ohrozit všechny popínavé rostliny, jako jsou dýně a hrách, které dokážou svými bujnými stonky v krátké době zničit tvar keřů rajčat.

Ideální sousedé k rajčatům

Ačkoliv mají rajčata škodlivé sousedy, tak existují i takové, které jsou pro rajčata dobré. Je čas seznámit se s rostlinami, které přispívají k dobrému stavu rajčat. Mezi takové společníky patří například máta, česnek, bazalka, petržel nebo chřest. Jsou ideálními společníky proto, že všechny zmíněné rostliny jsou velmi aromatické, takže jejich intenzivní aroma bude pro většinu škůdců, kteří nám drancují úrodu, nepřekonatelnou bariérou.

Fotografie: Pixabay

Mezi rajčata je ideální a zdravé zařadit i listovou zeleninu jako je hlávkový salát nebo špenát. Proč? Nejen, že maximálně využijete prostor na zahrádce a v záhoncích, ale také tato zelenina poskytne stín, který pomůže udržet vodu v půdě a přispěje k rozvoji obou rostlin. Pokud pěstujete rajčata, a máte mezi nimi rostliny, které jsou pro ně škodlivé, popřemýšlejte nad přesazením, aby vaše úroda byla dobrá.

Zdroj: Porady Interia