Kožený nábytek vyžaduje specifickou péči. Naučte se o něj starat tak, aby dlouho vydržel

Fotografie: Freepik

Kožený nábytek vypadá luxusně a při dobré péči nabízí i výjimečně dlouhou životnost. Jenže právě otázka správné péče bývá často zanedbána, takže nábytek je zbytečně poškozován.

Pokud vám skutečně záleží na vaší kožené sedací soupravě či jiném kousku nábytku, věnujte pozornost následujícímu článku, kde najdete praktický návod pro péči právě o tento druh vybavení.

Pečlivá a správné péče proti trhlinám a poškození

Při zanedbání správné péče o kožený nábytek začnete po čase pozorovat malé trhlinky, které se budou zvětšovat. Přírodní či syntetická kůže ztratí svou pružnost, bude bez lesku a celý nábytek začne působit starým, ošoupaným a zašedlým dojmem. Přitom stačí poměrně málo a s pomocí jednoduchých triků proměníte i starší nábytek v nablýskaný luxusní kousek.

Fotografie: Freepik

Pozor na přebytečnou vlhkost

Při péči o kožený nábytek si musíte dávat pozor na omývání přílišným množstvím vody. V každém případě je následně totiž nutné povrch jemně otřít, aby nebyl přímo mokrý a nemohlo docházet ke vzniku plísní a podobných problémů. Pro vysoušení však nepoužívejte žádné fény a podobní přístroje, protože horký vzduch by naopak způsobil přesušení kůže, který by se následně mohla začít trhat, lámat a brzy by ztratila své jemné elastické vlastnosti.

Skvrny otírejte hadříkem

Pokud je to jenom trochu možné, snažte se skvrny odstranit s pomocí jemně vlhkého hadříku. Vyvarujte se přílišného drhnutí, ale používejte jemné pohyby pro otření. Přílišné drhnutí hrubým materiálem by totiž mohlo také kůži nepříjemně poškodit.

Fotografie: Freepik

Speciální čisticí prostředky na kůži

Pro čištění kožených povrchů a materiálů se snažte využívat hlavně speciální prostředky určené pro tento typ povrchů. Uvidíte, že nabídnou kromě samotného vyčištění také následné jemné ošetření. Vyvarujte se silné chemie, která by mohla materiál nepříjemně poškodit.

Pravidelné ošetřování kůže

Pro čištění autosedaček a čalouněného nábytku jsou vhodné speciální přípravky s impregnací a stabilizátory. Zvlhčování a olejování provádějte ve chvíli, jakmile se objeví hrubý strukturovaný povrch. Kůži nejdříve jemně vyčistěte a následně použijte pečovací přípravek.

Hlavní věc je dělat to pravidelně. Péče o čalounění je poměrně jednoduchá, ale vyžaduje důslednou pravidelnost. Postačí nastříkat profesionální čistič na dříve očištěný povrch pohovky, poté jej jemně a rovnoměrně otřít vatovým tamponem, aby nedošlo ke zmeškání oblastí a máte hotovo.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]