Rostliny v ložnici – díky nim se vám bude lépe usínat

Mít doma rostliny je praktické z mnoha důvodů. Jednak jsou tou nejpěknější přírodní dekorací, mají blahodárný vliv na psychiku, čistí ovzduší nejen od prachových částic, ale absorbují i chemikálie/toxiny. Myslíte si, že doma žádné nemáte? Omyl! Mnohé se nacházejí i v běžně používané kosmetice: lak na nehty, odlakovač, lak na vlasy a další.

Některé rostlinky dokonce vzduch vylepšují. Jedná se především o eukalypty, jež vypouštějí do ovzduší vonné silice, které mají antibakteriální účinky. Eukalyptus se doporučuje také do domácností, kde se nacházejí lidé s problémy horních cest dýchacích.

Vhodné rostliny do ložnice

Stává se vám, že se převalujte v posteli a nemůžete zabrat? Pak přeci jen usnete, ale za okamžik zvoní budík. Pytle pod očima, únava a kotel kávy. Zkuste svou ložnici vybavit rostlinami, které mají blahodárný vliv na zdraví i psychiku. Poradíme, které jsou vhodné.

Vybírejte takové rostliny, které nebudou obtěžovat svou silnou vůní. Pokud kytka voní, musí vám být její vůně příjemná a nesmí být silná. Mohla by vás z toho bolet hlava, nehledě na to, že mnohé tyto vůně lákají hmyz. K vhodným kytkám do ložnice patří třeba Yucca, Cyclamen, Clivie, Jasmín, Levandule.

Jasmín – má jemné bílé kvítky a sladce voní. Má schopnost zlepšit kvalitu spánku tím, že dokáže snížit pocit úzkosti. Nedávejte hned k posteli. Citlivější jedince by mohla bolet hlava.

Levandule – používá se při relaxacích. Má silně uklidňující účinky a dokonce snižuje srdeční frekvenci, krevní tlak a dopady stresu. Na trhu je dokonce pestrá škála produktů z levandule, pro lepší spánek – voňavé polštářky, levandulové masky, vonné pytlíčky.

Na co si dát pozor?

Mimo těch silně aromatických se vyhýbejte rostlinám s ostrými a pichlavými listy, jako jsou například kaktusy. Traduje se o nich, že mají sice ochrannou moc, ale zklidňují sexuální potřeby. Kaktusy tedy umístěte raději jinam.

Vyvarujte se suchých a povadlých kytek, které představují „mrtvou energii“. Takové vás mohou namísto svěžesti vysávat z posledních zbytků energie. Suché kytky jsou známkou konce života, to vám energii rozhodně nepřidá.

Tip na závěr

Pokud si na rostliny příliš nepotrpíte, zkuste si do ložnice alespoň pořídit fototapetu s motivem přírody, květované povlečení nebo přehoz přes postel. Přírodní prvky zkrátka dělají divy.

Obrázek: pixabay.com