Schopnosti rýžové vody nejsou v domácnosti k zahození. Může z ní být čistič povrchů i hnojivo

Fotografie: Datariumrex / Creative Commons Zero / Public Domain Dedication

Rýže je v mnoha kuchyních nepostradatelnou přílohou k mnoha pokrmům. Látky v ní obsažené však lze využít i k jiným účelům než k pouhé přípravě oběda.

Rýže má v sobě mnohem více než jen vynikající chuť. Rýžová voda, která zůstane po namáčení nebo vaření rýže, si získává stále více pozornosti díky své všestrannosti. Složky v ní obsažené se využívají při přípravě domácí kosmetiky, ale dokáže posloužit i jako výborný čistič povrchů a výživné látky z rýže ocení i vaše pokojové rostliny.

Proč je rýžová voda vhodná pro čištění povrchů?

Rýžová voda obsahuje škrob a další prospěšné látky, díky nimž zanechává čištěné povrchy lesklé a beze šmouh. Můžete ji použít i na čištění skel, zrcadel nebo pracovní desky. Na rozdíl od agresivních chemických prostředků je rýžová voda neškodná, nepoškozuje citlivé materiály, a je tak vhodná k čištění široké škály povrchů.

Jak připravit čisticí prostředek z rýže?

Vezměte půl hrnku rýže a opláchněte ji pod tekoucí vodou, abyste odstranili nečistoty a nadbytečný škrob. Vložte opláchnutou rýži do misky a přidejte dva až tři hrnky vody. Nechte ji namočenou asi 15 až 30 minut a občas promíchejte. Po uplynutí doby namáčení sceďte rýžovou vodu do samostatné nádoby nebo rozprašovače.

Pro čištění však můžete použít i vodu, ve které se rýže vařila a kterou byste jinak vylili. Jen ji před použitím nechte vychladnout. Jeden šálek rýžové vody můžete přidávat i k praní bílého prádla. Pomáhá odstranit odolné skvrny a prádlo bude díky ní bělejší. Rýžová voda také dokáže nahradit škrob, pokud ho ke škrobení prádla používáte.

proplachování rýže
Fotografie: Freepik

Živá voda pro vaše rostliny

Rýžová voda obsahuje esenciální živiny, jako je dusík, draslík a fosfor, které podporují rostliny v jejich růstu a zdraví. Aminokyseliny zase zlepšují zdravý stav půdy, a tak podporují vstřebávání živin rostlinou. Používat ji můžete při každé zálivce. Rýžová voda však nesmí být slaná a pro zalévání rostlin ji vždy nařeďte ještě stejným množstvím čisté vody.

Zdroj: Domek i Ogrodek

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]