Pádné důvody, proč nevylévat vodu po vaření rýže do odpadu. Jedná se o jednu z největších chyb v kuchyni

Fotografie: Datariumrex / Creative Commons / Public Domain Dedication

V odpadu běžně končí spousta věcí, o nichž ani netušíme, že by nám mohly posloužit. Asi nejčastěji je to kávová sedlina, se kterou můžeme přihnojit květiny. Ale voda z rýže má také svá další využití.

Existují dva přístupy k přípravě rýže. Na straně jedné je doporučováno rýži před vařením propláchnout, na straně druhé zas připravovat rýži bez proplachování. Dále se může rýže vařit tak, aby se veškerá voda vsákla, nebo aby zbyla a před podáváním pokrmu se musela z hrnce vylít. Pokud vodu z hrnce při přípravě rýže vyléváte, zkuste ji příště zachytit do misky. Takto obohacená voda má totiž spoustu prospěšných vlastností. Využít ji můžete k různému čištění nebo třeba při mytí vlasů. Tyto jednoduché vychytávky rozhodně stojí za vyzkoušení.

K čemu se dá rýžová voda použít

Při vaření rýže mnohdy veškerá voda z jejího proplachování skončí v odpadu. V Asii ji ženy kdysi často používaly k péči o vlasy. Navíc má voda z rýže mnoho prospěšných vlastností. Obsahuje velké množství vitamínů a minerálů. Dokáže podpořit imunitu i zmírnit trávicí potíže. Využít ji ale můžete i během každodenního úklidu.

Voda z rýže k čištění nábytku

Rýžovou vodu skvěle využijete například při umývání pokovaného nábytku nebo při čištění klik a dalšího kování. Výborně se také hodí k mytí měděného nádobí. Takové nádobí je náročné na údržbu a mytím v myčce byste ho mohli poškodit. Pokud jste zvyklí při vaření vodu z rýže vylévat, slejte ji do mísy a nechte vychladnout. Následně si vezměte hadřík z mikrovlákna, namočte ho do rýžové vody a pořádně ho vyždímejte. Takto navlhčeným hadříkem můžete otřít libovolný povrch.

Péče o vaše vlasy

Rýžová voda v sobě obsahuje zinek, který je velmi prospěšný pro vlasy. Díky němu budou vaše vlasy zdravé a lesklé, říká lékařka Natalie Olsen. Díky proteinu, rovněž obsaženému v rýžové vodě, budou vaše vlasy růst rychleji a budou dokonale zdravé. Abyste si přípravek na vlasy připravili, dejte do misky hrnek propláchnuté rýže. Tu zalijte horkou vodou a nechte ji čtyři hodiny odstát. Následně rýži slijte tak, aby vám voda odtékala do sklenice nebo misky. Vodu pak můžete nalít přímo na vlasy, jakmile je budete mít umyté. Důkladně ji vmasírujte do vlasových kořínků. Nechte 10 minut působit a pak opláchněte.

Fotografie: Piqsels

Pravidelné pití rýžové vody

V rýžové vodě se nachází bohatý zdroj vitamínů B, které dohlíží na správné fungování nervového systému. Celkově tyto vitamíny přispívají k lepší imunitě a lepšímu fungování celého těla. Dále je v této vodě zastoupena široká škála antioxidantů a draslík, jenž podporuje správnou funkci kardiovaskulárního systému. Pravidelným pitím rýžové vody svému tělu významně prospějete.

Zdroj: Porady Interia, Healthline

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]