Segmentový rošt si rozumí s moderní matrací

Segmentový neboli talířový rošt je schopen přijímat podněty z lidského těla ještě dokonaleji, než rošt lamelový. Skládá se z jednotlivě upevněných prvků, které jednotlivě reagují na řeč těla.

U segmentového roštu jsou jednotlivými prvky zachycujícími tlak těla nikoliv dlouhé tenké lamely, ale kulaté, oválné nebo čtverhranné ploché segmenty (proto podoba s talířem). Rošt je tak absolutně vzdušný a průhledný.

Samostatné segmenty podobné taštičkám v matraci

Skládá se z 50 až 70 jednotlivých prvků. Tyto segmenty jsou ukotvené jednotlivě, uprostřed své spodní strany. Každý segment je proto na stranách volný a může se kývat – pracuje tak jako kulový kloub. Když se určité místo zatíží, pohyb se nikam nepřenáší, každý segment reaguje jednotlivě.

Segmentové rošty jsou provedeny v odstupňované tuhosti; tedy i segmentový rošt je zónovaný. Pod ramena se dávají měkčí segmenty, pod záda středně měkké a pod nohy nejpevnější. Počet zón se pohybuje podle typu roštu mezi třemi a sedmi. Zóny se navíc dají měnit a přizpůsobit změnám váhy nebo bolestem zad a podobně.

Využitím citlivého segmentového roštu se zlepšují také reflexní vlastnosti matrace k podnětům z našeho těla a vylepšují se tím její ortopedické vlastnosti.

Rošty najdeme se segmenty uspořádanými například v počtu 6 řad na šířku a 11 řad na délku. Nebo ve variantě 5×10 – podle velikosti segmentů.

Jak segmentové rošty fungují

Segmenty představují trochu podobný systém jako je tomu u pružinových taštičkových matrací – když jsou pružiny v matraci pospojovány dráty, pohyb těla a zatížení v jedné oblasti se přenáší na jiná místa pružinového lože, kdežto samostatně upevněné pružiny v taštičkách reagují samy a pohyb se nepřenáší na další taštičky.

Řešení, kam umístit rošt, je levné a jednoduché. V jeho rozích je možné připojit pevné stabilní nohy. Proto se také používá spíše termín „spánkový systém“ a nikoliv „postel“. Postel si je možné sestavit jako stavebnici.

Nábytek a bytové dekorace přehledně na jednom místě? Přesně to je FAVI, mezinárodní internetový vyhledávač vybavení pro váš interiér i zahradu. FAVI sdružuje více než 2 000 obchodů nejen v Česku, ale také na Slovensku, v Polsku, Maďarsku. Jeho posláním je ušetřit váš čas a přinášet každodenní inspiraci pro krásnější domov.