Nejen lidské tělo dokáže projevovat příznaky, pokud se necítí dobře, ale i spotřebiče jako je pračka, které vypovídají službu, na sebe začnou upozorňovat. Na životnost praček má vliv spousta faktorů, především jeho výrobce, kvalita a složení a tvrdost vody. Zároveň je velice důležité, jak často perete.
Životnost pračky
Průměrná životnost je asi 5-8 let. V takovém případě nezáleží na tom, jakou značku spotřebiče jste si pořídili, po několika letech začne stárnout a opotřebovávat se tak jako tak. A v takovou chvíli začne pračka vykazovat příznaky, na jejichž základě poznáme, že je čas zařízení vyměnit dříve, než zemře úplně. Zde je několik takových projevů, které je potřeba si pohlídat.
Buben se na konci cyklu špatně otáčí
Na konci cyklu, když otevřete dvířka od pračky, prádlo by mělo být mírně vlhké, ale ne mokré, protože na konci programu dochází k rychlému odstřeďování, pokud jste nenastavili jiný program. Pokud je už pračka u svého konce, rychlé odstřeďování příliš dobře nefunguje a jakmile vyndáte oblečení z pračky, bude mokré a těžké. Příčiny mohou být:
- Porucha tlakového systému
- Opotřebovaný motor
- Zpravidla opotřebovaný motor poznáte podle silného hluku, možná dokonce i jiskření.
Voda se nevypouští
Není nic horšího než zaseknutý stroj uprostřed cyklu s oblečením uzamčeným uvnitř. Pokud je buben plný vody a pračka stále běží, může dojít k problému s filtrem. Bude-li filtr ucpaný, zablokuje se odtok. Oprava odtokové hadice není nijak obtížná, ale rozhodně byste to neměli řešit sami. Zvláště, pokud nevíte přesně, kde může být problém.
Silný hluk
Jak už jsme zmiňovali u opotřebovaného motoru, známkou zastaralé pračky může být silný hluk. Možná se vám to zpočátku tak nebude zdát, ale nakonec zjistíte, že se nemůžete na nic soustředit, když zrovna perete. Proč? Přes silný hluk neuslyšíte ani vlastní myšlenky. K tomu vám pračka začne poskakovat po místnosti, což bude další nepříjemný zvuk navíc. Čím rychleji se bude buben otáček, tím hlasitější zvuky a silnější skoky budou. Může se jednat o dvě příčiny, například zvolíte špatnou kombinaci prádla na jedno praní.
Většinou se tak stává, když perete lehká trička s těžkými osuškami, tudíž když perete těžké a lehké textilie. Druhým problémem mohou být porouchaná ložiska. Můžete je zkontrolovat, jakmile je pračka prázdná a vypnutá. Ručně otočte buben. Pokud máte pocit, že musíte vynaložit více síly, ložiska jsou pravděpodobně vadná.
Zničené oblečení
Není jistějšího znamení, že je pračka rozbitá, než když z ní vytáhnete zničené oblečení. Je to jednoduché, spotřebič přestal plnit svou základní funkci. Oblečení, které nosíte, si žádá pečlivou péči a nemá smysl jej dávat do rozbitého a zastaralého zařízení, jenž není schopno odstranit skvrny, zcela smýt stopy po pracích prostředcích, nezanechávat díry a nepříjemný zápach.