Péče o umaštěné oblečení je snazší s černou mýdlovou pastou. Díky přežehlení bude po problému

Fotografie: LukaszKatlewa / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0

Po celém dni může na vašem oblečení ulpět špína, která jde jen těžko odstranit. Naštěstí existují jednoduché triky a vychytávky, díky nimž bude vaše oblečení opět jako nové. 

Pokud patříte mezi kutily nebo mechaniky, nejspíš se odolným skvrnám od oleje, benzinu nebo nafty nevyhnete. Tyto skvrny se těžko odstraňují z jakéhokoliv povrchu a při čištění oblečení to může být ještě větší oříšek. Nemusíte však oblečení hned po ušpinění vyhazovat. S tímto jednoduchým trikem bude opět dokonale čisté bez jediné vady.

Suroviny k vyčištění vašeho oblečení

K vyčištění těchto odolných skvrn si připravte savý papír, terre de Sommières nebo mastek, černou mýdlovou pastu a obyčejný prací prostředek. S těmito surovinami všechny odolné skvrny ze svého oblečení hravě odstraníte. Ani pracovní oblečení vám nemusí zdobit stopy od oleje nebo benzínu a nafty. I v dílně může být vaše oblečení dokonale čisté.

Jak skvrny z oblečení odstranit

Nejlepší je čistit skvrnu ihned po zašpinění, ještě než úplně zaschne. Nejdříve tedy savým papírem odstraňte její přebytek, jak nejvíc to půjde. Následně na skvrn nasypte terre de Sommières nebo mastek a několik hodin ho nechte na skvrně působit. Následně ho pomocí štětce ze skvrny odstraňte a naneste na ni černou mýdlovou pastu. Nechte takto ještě půl hodiny a nakonec vložte oblečení do pračky. Přidejte běžný prací prášek a vyperte.

prádlo pračka
Fotografie: Freepik

V případě čištění staré a uschlé skvrny na ni nejprve položte papírovou utěrku a přežehlete ji nahřátou žehličkou. Skvrna navlhne a povolí a její odstraňování z textilních vláken bude mnohem snazší a účinnější. Dále pokračujte podle postupu uvedeného výše. Vyprané oblečení sušte ideálně na slunci, které dokáže zbytky špíny z textilních vláken vytáhnout a dočistit.

Další způsob, jak odstranit skvrny od oleje

S mastnými skvrnami na oblečení si často dokáže poradit i běžný prostředek na nádobí, který na skvrnu nanesete a necháte chvíli působit. Odmočit oblečení s mastnými skvrnami také můžete v roztoku octa, vody a jedlé sody. Tyto suroviny dokážou rozpustit kdejakou nečistotu a oblečení pak snadno vyperete.

Zdroj: Bonasavoir

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]