Silné a zdravé orchideje. Roli hraje péče, ale i druh vaší rostliny

Orchideje jsou velmi populární okrasné rostliny. S jejich pěstováním je ale spojena celá řada mýtů, pověr a polopravd. Vypěstovat krásné a zdravé orchideje ve skutečnosti není žádná velká věda, stejně jako u jiných rostlin je jen třeba poskytnout orchidejím správnou péči ve správný čas. Dobrý zahradník by své květiny měl znát jako své boty. Jak na orchideje se dozvíte v našem dnešním článku.

Silné a zdravé stonky

Zkušený zahradník a odborník na pěstování orchidejí Geogre Goryachevsky ví o svých oblíbených květinách první poslední. Proto sestavil seznam základních rad pro pěstitele, kteří chtějí, aby jejich orchideje měly zdravé a silné stonky. George tvrdí, že správná orchidej by měla kvést dlouho a mít dva až čtyři silné a pevné stonky.

Faktory, které u orchidejí hrají roli

Faktorů ovlivňujících růst vašich rostlin je samozřejmě obrovské množství, tato čtveřice je však nejdůležitější:

  • Přírodu v tomhle ohledu neošidíte, orchideje jsou hybridní rostliny, před zakoupením nové květiny je tedy třeba zjistit, jak a ze kterých divokých druhů byla vyšlechtěna. Pro šlechtění nejvhodnější jsou druhy phalaenopsis Schiller a Stuart.
  • Věk rostliny. Prvních několik let svého života orchideje budují svůj kořenový systém, aby byly dostatečně stabilní a mohly později narůst do výšky. V mládí je proto důležité, aby měla vaše orchidej v květináči dostatek prostoru, přestože zatím příliš nekvete. Později vám péči oplatí krásnými květy.
  • Podmínky, které orchideji vytvoříte. Je logické, že prostředí, ve kterém rostlinu pěstujete, má na její vzrůst a zdraví vliv. Orchideje mají rády teplotu mezi 18 a 25°C, vlhkost vzduchu by se měla pohybovat v rozmezí 50-70 %. Kořeny orchideje nesmí být ve vyschlé půdě. Pokud jde o světelné podmínky, orchideje potřebují 7-12 hodin denního světla a 8-10 hodin skutečné tmy denně.
  • V tomto ohledu uděláte nejlépe, když se zeptáte přímo pěstitele, od kterého orchidej máte. Každá varieta má své specifické potřeby.

Není se čeho bát

Navzdory obecnému přesvědčení se orchideje od ostatních okrasných rostlin příliš neliší, pokud jde o nároky na pěstování. Mezi laickou i odbornou veřejností však mají celou řadu příznivců a vznikly dokonce kluby jejich pěstitelů.

Nejste-li si stoprocentně jisti, zda se ke svým orchidejím chováte správně, můžete se na ně obrátit s dotazem, většina z nich odpoví fundovaně a bezplatně.

Fotografie: Pixabay

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]