Silně znečištěnou žehličku zvládnete vyčistit za pakatel. Stačí chytře použít obyčejnou sůl, citron nebo ocet

Fotografie: Depositphotos

Při znečištění žehlicí plochy žehličky se často stává, že vaše dokonale vyprané prádlo získá nehezké skvrny. Vyčistit ji však můžete pomocí suroviny, kterou máte běžně v kuchyni.

Během žehlení můžete zaznamenat nežádoucí skvrny na oblečení. To znamená, že žehlicí plocha vaší žehličky je špinavá a je potřeba ji vyčistit. K tomu však nemusíte používat drahé čisticí prostředky, někdy stačí levné a snadno dostupné přísady, jako je například sůl. Žehlička, stejně jako jiné domácí spotřebiče, potřebuje pravidelnou údržbu, aby vám vydržela co nejdéle.

Čištění žehlicí plochy pomocí soli

Pokud je žehlicí plocha vaší žehličky žlutá, nebo dokonce černá a lepkavá, zvažte čištění pomocí soli. Chcete-li to provést, nejdříve zapněte spotřebič na maximální teplotu, aby se dostatečně zahřál. Poté si vezměte několik papírových utěrek a navrstvěte je tak, abyste vytvořili čtverec. Umístěte je na žehlicí prkno, zasypte lžící hrubé soli a asi 2 minuty přejíždějte žehličkou.

Fotografie: Pixabay

Papírové utěrky také můžete nahradit novinami nebo bavlněnou utěrkou. Chcete-li odstranit odolné skvrny, zvažte výměnu papírové utěrky za hliníkovou fólii. Opět nasypte hrubou sůl na plát alobalu a přejíždějte ho žehličkou. Stále se ujišťujte, že je spotřebič zapnutý na maximální teplotu.

Bílý ocet k odstranění vodního kamene

V otvorech žehlicí plochy se snadno usazuje vodní kámen. Ten je také potřeba odstranit, aby žehlička podávala ideální výkon a její životnost byla co nejdelší. V takovém případě namočte čistý hadřík do bílého octa a přetřete jím po drážkách žehlicí plochy. Bílý ocet je skvělým odstraňovačem pozůstatků tvrdé vody, pomůže vám odvápnit spotřebič. Většina žehliček má svůj vlastní odvápňovací systém, vnitřek tedy od vodního kamene zbavíte snadno, ale otvory je potřeba vyčistit ručně.

Marseillské mýdlo nebo citron

Mýdlová voda je jedním z nejúčinnějších prostředků pro odstranění vodního kamene a nečistot. V tomto případě je ideální použít marseillské mýdlo a hadřík z mikrovlákna. Vytvořte si mýdlovou vodu, namočte hadřík a jemně s ním přejíždějte po žehlicí ploše. Tentokrát musí být žehlička studená a odpojená ze sítě.

Fotografie: Freepik

Pokud vás trápí zažloutlý povrch žehlicí plochy, v tomto případě je nejlepší použít citronovou šťávu, která je známá pro své bělicí a čisticí účinky. Namočte houbičku na nádobí do citronové šťávy a otřete žehlicí plochu. Několikrát, dokud nezíská původní barvu. Poté ji osušte měkkým hadříkem z mikrovlákna.

Zdroj: Goodhousekeeping

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]