Geniální triky, díky kterým vyčistíte zlaté šperky tak, že budou vypadat jako nové

Fotografie: Depositphotos

Pokud máte větší množství zlatých kousků, které již potřebují vyčistit, možná byste měli vyzkoušet tyto triky, které vám s jejich čištěním pomohou. Uvidíte, že zlato poté bude vypadat jako nové.

Zlato a šperky z něj jsou velice cenné kousky, které si jejich majitelé mnohdy schovávají několik let. Někdo zlato nosí pravidelně jako řetízek / náhrdelník, prstýnky, náramky nebo náušnice každý den a jiní lidé je schovávají. Ať už tyto kousky nosíte nebo si je schováváte, tak čas od času potřebují vyčistit. Díky těmto trikům se je naučíte čistit rychle, jednoduše a přitom efektivně.

Použijte na zlato rtěnku

I když se vám to nejspíše bude zdát jako divný nápad, použijte na zlato libovolnou rtěnku. Naneste ji na zlaté šperky, vezměte si starý zubní kartáček a pořádně rtěnku rozetřete po celé věci. Poté zlato umyjte přípravkem, kterým běžně myjete nádobí. Nejenom, že se vám takto podaří vylepšit stav zlata, ale také vyleštit.

Pokud nemáte doma zrovna rtěnku, využijte místo ní jiné přípravky. Příkladem je třeba prášek na bělení zubů, zubní pastu na jemné zuby nebo dětskou zubní pastu. Jestliže ani jednu věc doma nemáte, tak další možností je ještě použití tablety na čištění zubních protéz. Můžete použít jakoukoliv značku těchto tablet a poté jednu z nich rozpustit ve vodě. Zlatou věc poté hoďte do roztoku na 15 nebo 20 minut a máte hotovo.

Jednoduché čištění šperků

Vaše zlaté i stříbrné šperky můžete vyčistit úplně jednoduchou metodou. Vezměte si k ruce misku a nalijte do ní teplou vodu. Dále do vody přidejte trochu tekutého mýdla a 5 kapek lihu. Všechny šperky, které si chcete vyčistit, namočte do tohoto roztoku na 30 minut. Jestliže by 30 minut nestačilo, nechte šperky v roztoku 1 hodinu. Po uplynutí této doby šperky opláchněte pod čistou vodou.

Fotografie: Depositphotos

Zelené skvrny na zlatu

Na zlatých předmětech / špercích se mohou po čase objevit nehezké zelené skvrny. Odstranit je můžete jednoduše pomocí kyseliny citrónové. Do té namočte zlaté produkty na 5 nebo 10 minut a poté je vyndejte. Nakonec je ještě opláchněte pod čistou vodou a vyleštěte hadříkem, který je určen k leštění.

Zdroj: Jewelersmutual, Insider

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]