Zkušení pěstitelé zapichují do květináčů sirky. Vědí, že tím rostlinám pomohou

Fotografie: BydlímeÚtulně

Sebelépe opečovávané pokojovky mohou čas od času napadnout nevítaní škůdci. Jednoduchým trikem se sirkami se jich zbavíte, a navíc obohatíte zeminu o potřebné látky.

Všichni pěstitelé pokojových rostlin chtějí, aby jejich rostliny prospívaly, popřípadě těšily svým květem. Občas však ani ta nejlepší péče nestačí a rostliny začínají chřadnout a umírat. Na vině může být nedostatek živin v zemině i zákeřní škůdci, kteří často nejsou pouhým okem vidět. Na oba problémy zafunguje jednoduchý trik – zapíchnout do květináče sirky. Není to vtip, uvidíte, že výsledky na sebe nenechají dlouho čekat.

Síra zatočí s parazity

Napadli-li vaše rostliny škůdci nebo plísně, nemusíte ihned investovat do drahých pesticidů. Obyčejné sirky budou stejně účinným a o hodně levnějším řešením obou problémů. Podle velikosti květináče zapíchněte hlavičkou dolů do zeminy osm až deset sirek. Rostlinu poté zalijte dešťovou vodou. Po týdnu celý proces opakujte, a to po dobu tří týdnů. Síra, fosfor a další látky obsažené v hlavičce sirky působí jako fungicid a repelent a pomohou vám zbavit se nechtěných hostů.

Sirky dodají živiny

Kromě fungicidního účinku mají sirky v květináči ještě jeden významný benefit – působí jako dlouhodobé hnojivo. Vidíte-li, že vaše rostlina trpí podvýživou, pozvěte na pomoc zápalky. Zapíchejte sirky rovnoměrně do zeminy vzhůru nohama tak, aby se látky z hlaviček uvolňovaly rovnoměrně v celém květináči. Fosfor, který se bude při zalévání postupně uvolňovat do půdy, pomůže rostlinám posílit a úspěšně rozvíjet kořenový systém.

Fotografie: BydlímeÚtulně

Podpořte účinky zápalek

Sirky zapíchané v květináči sice nedokážou zázraky na počkání, jedná se ale o levnou metodu, která s trochou trpělivosti přinese kýžené efekty. Účinky sirek při záchraně pokojovky posílíte tím, když rostlinu před zapícháním zápalek do půdy přesadíte. Při přesazování nezapomeňte na keramzit, jenž bude působit jako drenáž. Ze sirek si také můžete vyrobit tekuté hnojivo – stačí nechat rozpustit několik hlaviček sirek ve vodě. Získáte tak univerzální hnojivo pro všechny pokojové rostliny.

Zdroj: BalconyGardenWeb