Málokdo by čekal, že důvěrně známé nástroje budou skrývat ještě nějaká překvapení. Ale minimálně obyčejná sešívačka je přesně ten případ. Stačí přitom drobný zásah.
Věcí, které mají skryté součástky nebo další využití, je celá řada. Protože jsme se s nimi ale většinou naučili pracovat konkrétním způsobem, moc po tom nepátráme. Takový „aha moment“ pak přijde zcela náhodou, případně na něčí doporučení. Výrobce na to totiž neupozorňuje a v žádné příručce o tom pak také není ani slovo. Tak se například ukazuje, na co jsou otvory v rukojeti pánve nebo určité funkce záchodového prkénka. Dnes to bude sešívačka.
Jako ochrana proti zničení dokumentů
Sešívačka je základním nástrojem každého úřadu nebo jakékoli kanceláře. Doma ji asi nevyužijete tak moc, hodí se ale mít ji po ruce. Její základní prací je udržovat pohromadě dokumenty nebo pevně uzavírat obálky. Prakticky nás celé dekády chrání před změtí volných papírů. Dosud jsme ale nevěnovali žádnou pozornost některým prvkům, které se na ní také nacházejí. A jak se ukazuje, jsou mnohem důležitější, než je na první pohled patrné.
Schválně, kolikrát se vám stalo, že jste chtěli nějaké listy rozdělit, ale sponka sešívačky byla prostě příliš těsná? Byla tak pevně zakousnutá do papírů, že odstranění by znamenalo i likvidaci listin. Jakmile se seznámíte s tímto nástrojem, už vás tento problém nikdy nepotká. Stačí totiž posunout kovovou rozpěrku na sešívačce (teda zatlačit ji dovnitř) a sponky budou ohnuty na druhou stranu, tedy ven. Tam už půjdou mnohem lépe zachytit.
Úložný prostor a alternativa bez sponek
Nasměrování sponek tak uchová jejich původní funkci, zároveň však výrazně usnadní případné úpravy a „vracení kroků“. Vaší pozornosti by neměla uniknout ani spodní strana tohoto kancelářského strojku. S velkou pravděpodobností tam totiž najdete nasazený silikonový kryt. Jeho úkolem je stabilizovat sešívačku na stole. Zkusili jste ho ale někdy odmontovat? Udělejte to a najdete v sešívačce utajené úložiště. Malý prostor, ale může se hodit.
Sešívačka je fajn, nicméně i sponky po nějaké době rezaví a dokumenty pak nevypadají moc reprezentativně. Chcete-li se tomuto stavu vyhnout, použijte její ekologickou alternativu. Existuje totiž bezsponková sešívačka, která pouze manipuluje samotným papírem. Používá metodu výseku a ohnutí samotného materiálu. Na papíru tak vznikají decentní „zobáčky“ a hlavně nemusíte utrácet peníze za „potravu“, tedy samotné sponky.
Zdroj: Genialne