Jeden z typů párátek má na konci podivné zářezy, které plní funkci užitečného stojánku

Fotografie: Haragayato / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0

Nejspíš jste na to někdy narazili a pak vám to zase vypadlo z hlavy. Na trhu existují dva druhy párátek, které se liší svou „konstrukcí“. Jeden má ostré oba konce, druhý ne.

To jednostranné má na onom konci dvě malé prohlubně. Ty tam mají svůj účel, prakticky nikdo je ovšem nevyužívá. Mnoho lidí si nejspíš myslí, že jde čistě o dekorativní prvek. Je to ale velký omyl, protože právě tyto prohlubně jsou mimořádně užitečné. Oceníte je hlavně tehdy, když si chcete například na oslavě dát malou svačinku. Řekněme, že si chcete dát několik kousků sýra. Párátko slouží k napíchnutí, ale odkládat ho použité přímo na stůl?

Zlomit pro vytvoření vlastního podstavce

Používat pokaždé nové také není zrovna ideální. Místo sezení před kupkou použitých párátek je použijte, ale tentokrát správně. Tento konec vám totiž může posloužit jako stojánek na použité párátko. Někdy je opravdu neuvěřitelné, na co všechno tvůrci takové drobné pomůcky mysleli. Je tudíž velká škoda, že se takové informace často mezi lidi nedostanou. Věci tak zůstávají bez využití a mnoha lidem to zbytečně komplikuje život.

Tupý konec se dá snadno ohnout a velmi přesně odlomit – právě díky zúžené části. Teď můžete použité párátko položit na podložku a opřít ho o tento „podstaveček“, takže se použitá špička nebude dotýkat materiálu přímo. Je to pohodlný a současně hygienický způsob, nota bene při konzumaci jídla ve více lidech. Kromě obvyklé funkce napichování jednohubek nebo dostávání usazeného jídla ze zubů mají však tato drobná dřívka ještě další využití.

Předmět s velmi bohatou domácí využitelností

Dejte párátko při vaření mezi pokličku a okraj hrnce. Vytvoříte tak drobnou mezeru a obsah uvnitř se nevyvaří. Uvnitř vlhkého kapesníku nebo ubrousku se stane vynikajícím nástrojem k očištění těžko dostupných míst. Kdykoli tedy budete potřebovat něco „vyšťourat“, je toto velmi efektivní, a přitom dostupný nástroj. Skvěle se hodí také například na podrážky bot, zaseklé kamínky a další věci.

Fotografie: Pixabay

Pokud párátko přilepíte na okraj libovolného kotouče lepicí pásky, už nikdy nebudete muset hledat její konec. Vynikající je také během vaření pro přidržení různých přísad na místě. Hlavně pak dejte pozor, abyste párátko či párátka včas odstranili. Dost možná se doma nenajde místo, kde se jedno balení nevyužije. Velmi se hodí také při pečlivém čištění filtrů od vysavače. Například ty příruční mají mnoho záhybů, které právě párátkem očistíte nejlépe.

Zdroj: Genialne

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]