Využití bramborových slupek v zahradě uleví peněženkám i úrodě. Naopak zaskočí plevel

Fotografie: Judgefloro / Creative Commons Zero / Public Domain Dedication

Brambory jsou základní potravinou v mnoha kuchyních, ale věděli jste, že mohou být také velmi prospěšné při péči o vaši zahradu? Jejich využití je všestranné.

Brambory obsahují mnoho prospěšných látek, vitamínů a minerálů. Toho můžete využít i na zahradě. Slupky nebo voda z vařených brambor jsou odpadem, který byste nejspíš vyhodili. Je to však škoda, protože na zahradě rostlinám tento odpad významně pomáhá. Jak si vyrobit hnojivo z bramborových slupek, jak je kompostovat a jak je použít jako mulč proti růstu plevelů?

Výživné hnojivo z bramborových slupek

Slupky z brambor dejte do hrnce a zalijte je vroucí vodou z konvice v poměru 1 : 10. Vše nechte vychladnout a vodu přeceďte přes sítko do jiné nádoby. Takto připraveným nálevem můžete hnojit rostliny každé 3–4 týdny, a dodávat jim tak řadu základních prvků, které podpoří jejich růst. Obzvlášť vhodný je pro kořenovou zeleninu, maliny, rybízy a jahodníky.

Pěstování nových brambor z těch starých

Místo nákupu sadbových brambor můžete použít staré brambory ze své spíže k pěstování nových. Jednoduše vyberte brambor s několika očky (malými prohlubněmi, ze kterých vyrážejí výhonky) a nakrájejte ho na kusy, přičemž každý kus by měl mít alespoň jedno očko. Nechte nakrájené kusy uschnout na jeden nebo dva dny, aby se snížilo riziko hniloby. Poté zasaďte kousky brambor asi 10 cm hluboko a 30 cm od sebe do propustné, na živiny bohaté půdy. Pravidelně je zalévejte a sledujte, jak se za několik týdnů objeví nové bramborové rostliny.

Potlačení růstu plevelů

Většina zahrádkářů pletí opravdu nemá ráda. Často stačí, když rostliny mulčujete senem nebo posekanou trávou, aby se růst plevelů neustále reguloval. V tom vám poslouží i bramborové slupky, které můžete kolem rostliny také rozprostřít. Vyhněte se však kontaktu se stonkem, a to především v případě rajčat a paprik, jež jsou náchylné na plísňové choroby. Bramborové slupky zabrání růstu plevele a při jejich rozkladu uvolní do půdy další potřebné živiny

Kompostování bramborových slupek

Pokud ještě nemáte založený kompost, pak se do něj pusťte. Kuchyňský odpad se tu promění na cennou výživu pro vaše rostliny. Rostlinné zbytky z kuchyně včetně bramborových slupek tak pravidelně přidávejte do kompostu a míchejte i se zelenými složkami ze zahrady, jako je posekaná tráva a listí. Pravidelně kompost promíchávejte zahradními vidlemi, aby byl prokysličený, a urychlil se tak rozklad kompostovaných složek.

Po několika měsících se bramborové slupky a další materiály rozloží na tmavý, drobivý kompost. Ten pak používejte k obohacení půdy a dodání nezbytných živin svým rostlinám. Příprava kompostu někdy může trvat déle a měli byste počkat, dokud nebude zcela vyzrálý. Měl by projít alespoň jedním horkým létem, aby se v něm zlikvidovaly všechny případné choroboplodné zárodky a vy ho pak mohli bezpečně dát do půdy pro plodiny.

brambory v hrnci
Fotografie: Freepik

Voda z vařených brambor

Vodu z brambor nikdy nevylévejte do dřezu. Pakliže tedy není osolená, po vychladnutí ji můžete přilít k plodícím rostlinám. Brambory během vaření uvolňují do vody škrob a další cenné mikrosložky, které v půdě pomáhají vyživovat důležité mikroorganismy. V konečném důsledku bramborová voda zkvalitňuje půdu, z níž mohou rostliny lépe čerpat nezbytné živiny.

Zdroj: Porady Interia

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]