Pohřeb domácího mazlíčka na zahradě může vyústit až v pokutu 50 000 Kč

Fotografie: Mariochom / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Za pohřeb domácího mazlíčka na vlastním pozemku hrozí i poměrně tučná pokuta, pokud k němu nedojde správným způsobem.

Ať už jde o smrt náhlou, nebo po delší nemoci, pro domácnost, kde bylo zvíře vnímáno jako člen rodiny, je to vždycky velká rána. Většina majitelů poté volí pohřeb na vlastním pozemku jako tu nejlepší možnost. Podle zákona ale přitom musí dodržet určitá pravidla.

Pohřeb v domácích podmínkách

Zapálená svíčka, křížek s fotkou a datem narození a úmrtí, květiny. Smrt mazlíčka, který byl skoro jako rodinný příslušník, často vypadá nějak podobně. Pro páníčky je nejjednodušší připravit místo ke spočinutí někde na zahradě, kde budou mít zároveň možnost si mazlíčka kdykoliv připomenout. Podle zákona jde o variantu sice legální, ale jen za určitých okolností. Jinak by totiž mohla podle PrávoProVšechny hrozit pokuta až 50 000 Kč.

Především nelze připravit takovýto „domácí pohřeb“ pro domácí zvířectvo typu prase, kráva nebo koza. Pohřby koní poté mají své vlastní stanovy. U ostatních zvířat se vyžaduje dodržení:

  • uložení bez zakrytí, případně jen rozložitelným materiálem,
  • hloubky hrobu, která by měla být minimálně 80 cm,
  • vzdálenosti minimálně 50 m od hranice pozemku a 100 m od nejbližší stavby,
  • rozestupu od vodního zdroje, aby nedošlo ke kontaminaci,
  • zdravotního hlediska – zvíře s nebezpečnou nákazou se pohřbívat nesmí.

Kromě pohřbu na zahradě nicméně máte ale i další možnosti.

Domácí test prozradí falešný med od toho pravého. Pomůže k tomu například i ocet a voda

Pohřeb se vší parádou

V ČR existuje hned několik oficiálních zvířecích hřbitovů. Zde můžete uložit své mazlíčky do země se vší parádou. Faktem ovšem zůstává, že o hrob se budete muset starat. Pár tipů na to, jak ho udržet bez poskvrnky, najdete i na BydlímeÚtulně. Domácí mazlíčci bývají do hrobu připravení v rakvi, doprovázet je může i oblíbená hračka.

Sošky psího a kočičího andílka
Fotografie: Pixabay

Další variantou je kremace. V republice v současné době funguje více jak deset zvířecích krematorií, jak uvádí web Goodbye. Mazlíčci budou po zpopelnění rozprášeni, či vám budou předaní v urně. Některá krematoria poté nabízí i nadstandardní služby, jako je zalisování popela do šperku či jiného památečního předmětu.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]