Vyčištěný náhrobek bude konečně připravený na Dušičky. Pomůže s tím i hadřík z mikrovlákna

Fotografie: Qasinka / Creative Commons Zero / Public Domain Dedication

O náhrobní kámen byste měli pečovat nejen před Svátkem zesnulých, ale i v průběhu celého roku. Zjistěte, jak náhrobek snadno vyčistit, aniž byste riskovali jeho poškození.

Minimálně před Dušičkami se většina lidí vydává na hřbitov uctít památku svých zesnulých a zkrášlit místo jejich posledního odpočinku. Abyste se zbavili některých nečistot, dá to někdy pořádně zabrat. Naštěstí podle webu PrimaNápady existuje několik způsobů, jak si s odolnou špínou snadno poradit. Některé z nich sami používáme a opravdu fungují.

Důležitou roli hraje materiál

Již dříve jsme v článku na BydlímeÚtulně psali, že vhodný postup pro mytí skvrn a nečistot se liší podle materiálu, ze kterého je náhrobek vyroben. Mezi nejčastěji používané patří terrazzo, žula, mramor, pískovec a beton. V ideálním případě byste měli postup čištění přizpůsobit tomuto materiálu, abyste se vyhnuli jeho případnému poškození a usnadnili si práci.

Jak vyčistit náhrobek

Pro snazší čištění nejdříve odstraňte veškeré rostliny v květináčích nebo vázách. I ty umělé, které se k ozdobení hrobu také skvěle hodí, jak jsme v článku na BydlímeÚtulně psali již dříve. Začněte tím, že pomocí koštěte smetete spadané listí a hrubou špínu. Pokud na některých místech objevíte rozrůstající se mech, nejdříve ho navlhčete vodou a dřevěnou špachtlí ho opatrně odstraňte.

Dále postupujte s teplou vodou, do které můžete přidat trochu prostředku na mytí nádobí. Univerzálními pomocníky vám budou měkká houbička, hadřík nebo kartáč s měkkými štětinkami. Jakmile budete mít hotovo, důkladně náhrobek osušte papírovým ubrouskem nebo hadříkem z mikrovlákna. Lesklé povrchy se také vyplatí vyleštit nebo impregnovat, jak radí i internetový portál VeseléBydlení.

Blíží se Dušičky a s nimi i vhodný čas na úpravu a péči o náhrobky. Skvělým pomocníkem je i leštidlo

náhrobek
Fotografie: Pixabay

Využijte suroviny z domácnosti

K čištění náhrobků zle využít i suroviny, které máte běžně ve své domácnosti. I v tomto případě vám budou skvělými pomocníky jedlá soda a ocet. Nejdříve však naneste jen malé množství na část náhrobního kamene a sledujte, jak bude daný materiál reagovat. Teprve poté pokračujte v mytí zbytku plochy. Kromě jedlé sody účinně funguje i kyselina citronová. Vždy se hodí mít jeden balíček po ruce, díky ní z náhrobku zmizí všechny vrstvy pylu i dalších nečistot.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]