Prát na nižší teplotu byste měli, pokud používáte moderní prací přípravky, na nichž to návod doporučuje. Ušetříte a zachováte prádlu jeho kvalitu.
Přemýšleli jste někdy o optimální teplotě pro praní prádla? Doby, kdy se každý kousek textilie pral na 60 až 90 °C, jsou ty tam. A to z mnoha důvodů. Dříve se používaly na oblečení, ložní prádlo i další užitkový textil v domácnosti jiné druhy materiálů – anebo druhy stejné, ale podléhaly jiné technologii. Dnešní materiály by mnohdy ani tak vysoké teploty nesnesly.
Rozdíly oproti praní v minulosti
Některé tkaniny, které se dříve používaly opakovaně – jako například plenky – jsou dnes jednorázové a neperou se. Dřív bylo nutné bavlněné pleny po každém použití vyvařit, aby došlo k zahubení mikroorganismů a také se jim navrátil původní bělostný vzhled. A třetím důvodem je fakt, že dnes se používají jiné prací přípravky, jejichž účinek je dostatečně silný i při praní při nízkých teplotách, píše web Gadzetomania.
Význam snižování teploty vody při praní
S nižší teplotou praní snížíte významně svoje účty za elektřinu. A také zachováte kvalitu textilií. Dnes je mnohé oblečení, ale i další textil v domácnosti používaný doplněný o elastická vlákna, která by horké vodě příliš dlouho neodolávala. Díky těmto vláknům se oblečení odlehčilo a také je možné ho natáhnout, což je při nošení pohodlnější. A kde nejvíc se elastan, lycra či spandex používají: svrchní a sportovní oděvy, dámské spodní prádlo, plavky, domácí oděvy, punčochy, ponožky nábytkové a automobilové potahy a další.
Prádlo bude suché jako ze sušičky. Stačí využít ručník a zapnout program odstřeďování
Na vysoké teploty se dnes pere jen ložní prádlo, utěrky, ručníky, osušky – a to stejně většinou jen tehdy, pokud někdo z rodiny onemocní, aby se zabránilo šíření bacilů. Pokud u vás doma ještě používáte látkové kapesníky, tak ty byste rozhodně měli na teplotu 90 °C vyprat vždycky. V hlenech z horních cest dýchacích se nacházejí bakterie a viry a ty je nutné bezpečně zlikvidovat. Běžné denní oblečení, spodní dámské prádlo, ale i ubrusy a další tkaniny v domácnosti dnes obvykle perete na 40 °C.
Popřemýšlejte o tom, zda by nebylo vhodné tuto teplotu snížit na 30 stupňů. Už to není takový rozdíl, prádlo se díky síle pracích přípravků vypere dostatečně a vy ušetříte dost peněz, uvádí se na webu Cleanipedia. Ohřát vodu v pračce o dalších deset stupňů navíc přece jenom nějakou energii spotřebuje a v mnoha rodinách se pere i několik dávek denně. Zkrátka prát na nižší teplotu se vyplatí.
Přidávat víc prášku
Mnozí z vás se ptají, jestli při snížení teploty vody mají tedy přidat o něco víc prášku. Rozhodně to nedělejte. Řiďte se návodem na pracím prostředku. Kdybyste dávali prášku větší množství, zůstával by v prádle. Množství vody, určené k praní a k máchacím cyklům, by na jeho vyplavení nestačilo. Pak byste měli zbytky prášku či gelu v oblečení. Na BydlímeÚtulně jsme rovněž napsali, proč někdy pračka začne zapáchat a jak se nepříjemného pachu zbavit.
Zdroje: Gadzetomania, Cleanipedia
Napište komentář