Bezohlední sousedé v bytových domech dokáží ostatní obtěžovat hlukem, zápachem, porušováním různých pravidel či psím štěkotem.
V praxi se sousedským sporům v bytových domech nevyhne téměř nikdo. Někdy jde o nadměrný hluk, jindy o odpadky na chodbě, znečišťování výtahů, neplacení do fondů, zápach, zamykání domu, štěkání psů. A to jsme důvodů ke sporům vyjmenovali jen nepatrnou část. Cílem dnešního článků je totiž jen jeden z nich, a to terorizování sousedů hlasitým štěkotem psa.
Psí štěkot je hlasitý u malé i velké rasy
Nejlepším řešením je situace, kdy se sousedé dokáží domluvit. Jenže to obvykle nejde. Člověk, žijící v bytovém domě, určitě ví, že psí štěkot se rozléhá celou budovou, a v noci je slyšet i psí ťapkání. A přesto si psa do paneláku pořídí. V takových lidech je kus bezohlednosti, neboť se vůbec nezabývají myšlenkou, že by mohli někoho rušit. Anebo je to napadne, ale v duchu i nahlas pošlou ostatní k šípku. No, to je možná přehnaně mírný výraz; dnes už je takto slušný málokdo.
Pokud tedy dohoda nefunguje, ani po připomenutí pravidel v Domovním řádu, upozorněte souseda na problematickou záležitost písemně. Kdyby náhodou váš spor dospěl až k soudnímu řízení, je dobré mít v ruce doklad o písemné žádosti k nápravě. V dalším kroku se můžete obrátit na výbor vašeho Společenství vlastníků. Máte také možnost kontaktovat orgány veřejné správy – městskou policii, krajskou hygienickou stanici, obecní úřad. A to i v případě štěkajícího psa.
O těchto právech v rámci sousedských vztahů ví jen hrstka Čechů. V případě sporu můžete být o krok napřed
Někdy mívají sousedé podezření i na týrání zvířat; za týrání lze zřejmě považovat i to, že zvíře je celé dny zavřené samo v bytě a pak steskem vyje. V takovém případě se obraťte na hygienu či veterinární správu. Pokud štěkot a vytí psa obtěžuje obyvatele více bytů, měli by podat stížnost všichni. Je pravděpodobné, že to bude mít větší váhu, uvádí se na webu MagazínVýbor.
Jak se mohou sousedé bránit
Již dlouho se ve společnosti diskutuje o tom, že by Společenství vlastníků a Bytová družstva měla mít možnost ukládat peněžité pokuty za porušování povinností. A to těch, které jsou dané zákonem, i těch, které určuje Domovní řád, jenž je součástí Stanov SV a BD. Avšak legislativně-právní složky v tomto nejsou zatím jednotné. Optimální by zřejmě bylo, kdyby možnost ukládání pokut za narušování soužití byla zakotvena přímo v Občanském zákoníku.
Ale úplně bezmocní ostatní sousedé nejsou. Podle § 2258 OZ je možné chovat v bytě zvíře jen tehdy, když nepůsobí ostatním obyvatelům domu obtíže, píše se na webu Sousedé. Podle ustanovení § 1013 občanského zákoníku se musí vlastník či nájemce bytu zdržet všeho, co ostatní obtěžuje hlukem (kterým je v tomto případě štěkání psa) v nadměrné míře a omezuje tak obvyklé užívání jejich bytů. A štěkot psa, který se rozléhá přes několik bytů, je rozhodně za hranicí přiměřených poměrů.
BD mají řešení, SV jsou na tom hůře
V Bytových družstvech však jedna možnost existuje. Pokud se některý ze sousedů chová nevhodně, nemá snahu sjednat nápravu, anebo členská práva a Domovní řád porušuje opakovaně, může ho BD jako člena vyloučit. A tím mu zanikne právo k užívání družstevního bytu, a musí se z něj tedy vystěhovat. Členové BD totiž nejsou majiteli bytů, jsou pouze oprávnění byt užívat.
V SV jsou většinou osoby, které v bytě bydlí, vlastníky nemovitosti, a tady je situace o dost těžší. Ale i zde řešení, pro takové majitele (nebo jejich nájemníky), kteří soustavně ostatní omezují, obtěžují nevhodným chováním a záporným přístupem k sousedským vztahům, existuje. Na návrh Společenství vlastníků je možné, že soud nařídí prodej bytu tohoto vlastníka, jak uvádí web EStav.
Na BydlímeÚtulně jsme také napsali o tom, jak mohou majitelé či nájemci bytů dopadnout, když nebudou platit zálohy na služby, spojené s užíváním bytu.
Napište komentář